ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

MUZEALNY UNIWERSYTET RODZINNY

W marcu wystartowały zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
 
Są to zajęcia warsztatowe, lekcje muzealne, gry, wycieczki, które na celu mają poznawanie historii ziemi wieluńskiej. Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych, ale do udziału w nich zapraszamy także osoby dorosłe, a więc towarzyszących im rodziców lub dziadków.
 
Spotkania będą odbywać się w piątkowe popołudnia, dwa razy w miesiącu, w różnych obiektach muzealnych, ale nie tylko. Na uczestników czeka wiele niespodzianek.Zapisywać można się telefonicznie 43 843 43 34 lub mailowo: mzw@poczta.onet.pl
 

Terminy zajęć w ramach

Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego

w 2022 r.

INAUGURACJA 11 marca 2022 r. (piątek)

25 marca 2022 r. (piątek)

8 kwietnia 2022 r. (piątek)

22 kwietnia 2022 r. (piątek)

6 maja 2022 r. (piątek)

20 maja 2022 r. (piątek)

3 czerwca 2022 r. (piątek)

ZAKOŃCZENIE 15 czerwca 2022 (środa)

11.03.2022 r.
„Śladami wojewodziny Anny Koniecpolskiej, fundatorki zespołu klasztornego w Wieluniu”

 
11 marca w Muzeum Ziemi Wieluńskiej zainaugurował swą działalność Muzealny Uniwersytet Rodzinny. Studenci otrzymali indeksy MUR i zapoznali się z jego zasadami a także wysłuchali wykładu inauguracyjnego. Pierwsze zajęcia „Śladami wojewodziny Anny Koniecpolskiej, fundatorki zespołu klasztornego w Wieluniu” poprowadził dyrektor Jan Książek. Uczestnicy zwiedzili także kościół ewangelicki, czyli dawny kościół klasztorny Sióstr Bernardynek.

25.03.2022 r.
„Wyklejanie naczyń ceramicznych”

 
Za nami kolejne spotkanie w ramach Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego. Tematem zajęć była praca archeologa. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o metodach renowacji zabytków, zapoznali się z efektami wykopalisk prowadzonych w centrum Wielunia, a także własnoręcznie próbowali skleić naczynia ceramiczne.

 

08.04.2022 r.
„Tradycje wielkanocne”

 
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, tym razem na uczestników czekało wyzwanie malowania pisanek wielkanocnych tradycyjnymi metodami – rozgrzanym nad płomieniem świecy woskiem. Wysłuchali także opowieści o znaczeniu i pochodzeniu znanych nam jeszcze i tych nie kultywowanych już obyczajów związanych z przygotowaniami ludności ziemi wieluńskiej do zmartwychwstania Chrystusa.

22.04.2022 r.
„Baszta Męczarnia”

 
Wczoraj zaprosiliśmy uczestników Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego do wizyty w wieluńskiej Baszcie Męczarni. Przewodnikiem okazał się sam mistrz małodobry. czyli zakapturzony kat, który oprowadził po swoim warsztacie uczniów uniwersytetu i zademonstrował narzędzia pracy. Sekundował mu pachołek miejski, opowiadający o obronnej funkcji murów miejskich i baszty oraz o uzbrojeniu dawnych obrońców Wielunia.

06.05.2022 r.
„Wyżyna wieluńska”

 

Kolejne zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego dotyczyły geologicznej budowy Wyżyny Wieluńskiej. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak wyglądały morskie głębiny w Wieluniu 150 milionów lat temu czy epoka lodowcowa rzeczywiście miała miejsce i gdzie można odnaleźć zęby rekina. Owocna okazała się również wyprawa do kamieniołomu przy ul. Częstochowskiej, gdzie studenci odnaleźli skamieniałości m.in. amonitów i belemnitów. Gratulacje dla młodych odkrywców.

Skip to content