ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

MUZEALNY UNIWERSYTET RODZINNY 2022 SEMESTR I

W marcu wystartowały zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Są to zajęcia warsztatowe, lekcje muzealne, gry, wycieczki, które na celu mają poznawanie historii ziemi wieluńskiej. Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych, ale do udziału w nich zapraszamy także osoby dorosłe, a więc towarzyszących im rodziców lub dziadków.
Spotkania będą odbywać się w piątkowe popołudnia, dwa razy w miesiącu, w różnych obiektach muzealnych, ale nie tylko. Na uczestników czeka wiele niespodzianek.Zapisywać można się telefonicznie 43 843 43 34 lub mailowo: mzw@muzeum.wielun.pl
 

Terminy zajęć w ramach

Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego

w 2022 r.

INAUGURACJA 11 marca 2022 r. (piątek)

25 marca 2022 r. (piątek)

8 kwietnia 2022 r. (piątek)

22 kwietnia 2022 r. (piątek)

6 maja 2022 r. (piątek)

20 maja 2022 r. (piątek)

3 czerwca 2022 r. (piątek)

ZAKOŃCZENIE 15 czerwca 2022 (środa)

11.03.2022 r.
„Śladami wojewodziny Anny Koniecpolskiej, fundatorki zespołu klasztornego w Wieluniu”

 
11 marca w Muzeum Ziemi Wieluńskiej zainaugurował swą działalność Muzealny Uniwersytet Rodzinny. Studenci otrzymali indeksy MUR i zapoznali się z jego zasadami a także wysłuchali wykładu inauguracyjnego. Pierwsze zajęcia „Śladami wojewodziny Anny Koniecpolskiej, fundatorki zespołu klasztornego w Wieluniu” poprowadził dyrektor Jan Książek. Uczestnicy zwiedzili także kościół ewangelicki, czyli dawny kościół klasztorny Sióstr Bernardynek.

25.03.2022 r.
„Wyklejanie naczyń ceramicznych”

 
Za nami kolejne spotkanie w ramach Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego. Tematem zajęć była praca archeologa. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o metodach renowacji zabytków, zapoznali się z efektami wykopalisk prowadzonych w centrum Wielunia, a także własnoręcznie próbowali skleić naczynia ceramiczne.

 

08.04.2022 r.
„Tradycje wielkanocne”

 
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, tym razem na uczestników czekało wyzwanie malowania pisanek wielkanocnych tradycyjnymi metodami – rozgrzanym nad płomieniem świecy woskiem. Wysłuchali także opowieści o znaczeniu i pochodzeniu znanych nam jeszcze i tych nie kultywowanych już obyczajów związanych z przygotowaniami ludności ziemi wieluńskiej do zmartwychwstania Chrystusa.

22.04.2022 r.
„Baszta Męczarnia”

 
Wczoraj zaprosiliśmy uczestników Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego do wizyty w wieluńskiej Baszcie Męczarni. Przewodnikiem okazał się sam mistrz małodobry. czyli zakapturzony kat, który oprowadził po swoim warsztacie uczniów uniwersytetu i zademonstrował narzędzia pracy. Sekundował mu pachołek miejski, opowiadający o obronnej funkcji murów miejskich i baszty oraz o uzbrojeniu dawnych obrońców Wielunia.

06.05.2022 r.
„Wyżyna wieluńska”

 

Kolejne zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego dotyczyły geologicznej budowy Wyżyny Wieluńskiej. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak wyglądały morskie głębiny w Wieluniu 150 milionów lat temu czy epoka lodowcowa rzeczywiście miała miejsce i gdzie można odnaleźć zęby rekina. Owocna okazała się również wyprawa do kamieniołomu przy ul. Częstochowskiej, gdzie studenci odnaleźli skamieniałości m.in. amonitów i belemnitów. Gratulacje dla młodych odkrywców.

20.05.2022 r.
„Straż Graniczna w powiecie wieluńskim 1928-1939”

 
W dniu 20 maja 2022 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego. Tematem szóstego spotkania w ramach MUR-u, była Straż Graniczna w powiecie wieluńskim. Z historią tej formacji oraz ze znaczeniem Prosny, jako rzeki granicznej, uczestnicy spotkania zapoznali się podczas krótkiej prezentacji tego zagadnienia w muzeum. Dalszy ciąg zajęć miał miejsce przy budynku dawnej siedziby Inspektoratu Straży Granicznej w Wieluniu, gdzie na „studentów” w umundurowaniu i z wyposażeniem Strażników Granicznych, czekali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej. Na zakończenie zajęć, ich uczestnicy zapalili znicz pod Dębem Pamięci upamiętniającym postać zamordowanego w Katyniu komisarza Straży Granicznej kpt. Stanisława Mikulskiego.

 

03.06.2022 r.
„Gra miejska”

 

Wczorajsza gra miejska zorganizowana w ramach Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego przyniosła wiele satysfakcji i radości jej uczestnikom. Dzięki niej można było dowiedzieć się m.in. co siostry zakonne trzymały w „Skarbczyku”, kim był Hieronim Spiczyński z Wielunia oraz gdzie znajdował się zamek królewski. Nauka poprzez zabawę, to to co lubimy najbardziej podczas zajęć MUR.

15.06.2022 r.
„Zakończenie semestru”

Studenci Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego mają już wakacje. Ostatnie zajęcia obfitowały w wiele wspomnień. Przez ostatnie tygodnie poznawaliśmy mało znane fakty z historii Wielunia, bawiliśmy się w archeologów, zaglądaliśmy w miejsca na co dzień zamknięte, odkrywaliśmy geologiczne zagadki Wyżyny Wieluńskiej, poznawaliśmy dawne zwyczaje ludowe, spotykaliśmy się z katem i strażnikami granicznymi. Podróż przez historię Wielunia może być fascynująca. Wiedzą to Ci, którzy ukończyli MUR.  Dziękujemy za te spotkania, Waszą ciekawość i aktywność. Do zobaczenia w następnym semestrze. MUR znów wystartuje we wrześniu.

Skip to content