ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

WYSTAWA „DIALOG Z ZIEMIĄ”

14 stycznia 2022 r.

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej można oglądać wystawę „Dialog z ziemią”, w której fotograf Magdalena Klimczak kontempluje własny powrót do korzeni i dąży do ukazania istoty ludzkiej egzystencji, linearnego czasu oraz kulturowych i społecznych rytuałów poprzez rekonstrukcję zwyczajów dotyczących procesu uprawy roli.

Co o projekcie „Dialog z ziemią” mówi sama autorka? – „Człowiek, pracując w polu, wykonywał setki, jeśli nie tysiące tych samych, powtarzających się ruchów, w zależności od tego, pod jaką uprawę chciał przygotować pole. Rolnik był niczym aktor, których odgrywał coroczne, jednorazowe przedstawienie. Narzędzia, które człowiek wyprodukował do uprawy roli, stworzyły pierwotny ukryty dialog człowieka z ziemią. Bohater tego przedstawienia – człowiek, zmieniał się przez stulecia, tło – ziemia zawsze ta sama, gotowa, aby rodzić nowe plony i poddawać się niestrudzonej ręce człowieka”.

Magdalena Klimczak – fotografka, reporterka, nauczycielka. Studiowała fotografię na Uniwersytecie Falmouth oraz Uniwersytecie Anglia Ruskin. Jej prace mieszczą się na pograniczu fotografii artystycznej i dokumentalnej. Przez wiele lat pracowała jako fotoreporter dla dzienników ogólnopolskich (Gazeta Wyborcza) i lokalnych (Dziennik Zachodni, Trybuna Śląska). Obecnie rozwija własne projekty, takie jak Rozmowa z Ziemią, Polskie Symbole Katolickie w Wielkiej Brytanii, Matki i córki, Drobne cząsteczki. Reportaż i portrety są podstawą jej praktyki, poprzez nie bada kulturowe i społeczne rytuały, łącząc antropologię z fotografią.

Skip to content