WYSTAWA „AFRYKA – TAJEMNICE CZARNEGO LĄDU”

12 stycznia 2024

Wystawy „Afryka – Tajemnice Czarnego Lądu” powstała ze zbiorów Muzeum Miasta Pabianic, które kompletowało swoją kolekcję od początku XX w.

Na ekspozycji zobaczymy na wystawie opowieść o życiu mieszkańców Afryki szczególnie z terenów Zambii, Zimbabwe i Konga. Prezentujemy sprzęty gospodarstwa domowego, m.in. drewniane naczynia zdobione rytym ornamentem geometrycznym oraz naczynia gliniane. Zobaczymy ciekawie wykonaną broń afrykańskich wojowników i myśliwych – oszczepy, dzidy, łuki, bambusowe strzały o rozmaitych ostrzach. Na uwagę zasługują ozdoby (np. naszyjniki wykonane z rogu bawołu oraz nasion fasoli i grochu czy misternie ażurowane metalowe kolczyki) oraz instrumenty muzyczne (m.in. bęben zdobiony delikatnym rytem z wizerunkiem żaby). Do niezwykle cennych zabytków z pewnością należą dwa kompletne stroje czarownika z ok. 1925 roku.