ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

MUZEALNY UNIWERSYTET RODZINNY

Z dniem 19  października 2023 r. rozpocznie się drugi semestr spotkań Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej w 2023 r.
Są to zajęcia warsztatowe, lekcje muzealne, gry, wycieczki, które na celu mają poznawanie historii ziemi wieluńskiej. Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych, ale do udziału w nich zapraszamy także osoby dorosłe, a więc towarzyszących im rodziców lub dziadków.
Spotkania będą odbywać się w piątkowe popołudnia, dwa razy w miesiącu, w różnych obiektach muzealnych, ale nie tylko. Na uczestników czeka wiele niespodzianek. Zapisywać można się telefonicznie 43 843 43 34 lub mailowo: mzw@poczta.onet.pl

 

Terminy zajęć w ramach

Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego

jesień 2023 r.

INAUGURACJA 13 października 2023 r. (piątek)

3 listopada 2023 r. (piątek)

17 listopada 2023 r. (piątek)

1 grudnia 2023 r. (piątek)

15 grudnia 2023 r. (piątek)

12 stycznia 2024 r. (piątek)

ZAKOŃCZENIE 26 stycznia 2024 r. (piątek)

13 X 2023 r. Inauguracja zajęć MUR-u

Inauguracja jesiennego semestru Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego już za nami. Po uroczystości wręczenia indeksów studenci mieli okazję zwiedzić dawny kościół ewangelicki (pobernardyński), po którym oprowadził ich dyrektor Jan Książek.

3 XI 2023 r. Fortyfikacje Wielunia

Na drugim spotkaniu Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego w semestrze jesiennym zajęliśmy się tematem dawnych fortyfikacji miejskich. Po krótkim wstępie teoretycznym, prezentującym skrót stanu wiedzy o przebiegu murów obronnych miasta, ruszyliśmy w teren, aby poszukać na terenie Wielunia śladów średniowiecznych budowli.

17 XI 2023 r. Warsztaty kaligraficzne

Kaligrafia, czyli sztuka starannego i estetycznego pisania była tematem ostatnich zajęć Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego. Pisanie gęsim piórem było nie lada wyzwaniem, a wykonanie lakowej pieczęci na specjalnym zaświadczeniu ukoronowaniem zajęć.
 

4 XII 2023 r. Kłosy pełne chleba

Kolejne spotkanie MUR-u zabrało nas do czasów, gdy żyto było chwastem, a na polskich polach królowały niepodzielnie pszenica i jęczmień. Na wystawie „Kłosy pełne chleba” posłuchaliśmy także o wielu niezwykłych zwyczajach związanych z siewem, żniwami i wypiekiem chleba. W ramach praktycznych ćwiczeń piekarskich – wyrabialiśmy masę solną z przygotowanych składników i formowaliśmy ją w tradycyjne bochny dożynkowe.

15 XII 2023 r. Zwyczaje i ozdoby bożonarodzeniowe

Ile potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole a ile osób ma przy nim zasiąść, aby wszyscy mogli szczęśliwie spotkać się za rok? Odpowiedzi na te pytania znają już studenci Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego. Podczas ostatnich zajęć nie mogło zabraknąć Św. Mikołaja. Dziękujemy za wizytę i obiecujemy, że będziemy grzeczni.

12 I 2024 r. Wieluńskie bataliony Obrony Narodowej

Minione zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego upłynęły w towarzystwie Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Dziękujemy członkom Stowarzyszenia SHBON za prelekcję, pokaz umundurowania i broni. Dzięki tej lekcji nasi studenci dowiedzieli się m.in. ile waży granat i czy da się biegać z plecakiem. Była także możliwość przymierzenia hełmu i sprawdzenia zawartości żołnierskiej manierki.

26 I 2024 r. Zakończenie semestru - warsztaty do wystawy "Afryka - tajemnice czarnego lądu"

Na ostatnich zajęciach cyklu zajęć z 2023 r. pożegnaliśmy studentów drugiego semestru drugiego roku Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego. Gratulujemy wszystkim studentom, którzy zdołali zapełnić indeks i uzyskali zaliczenie oraz dyplom MUR-u. Miło i pouczająco spędziliśmy czas na wystawie „Afryka – tajemnice Czarnego Lądu”, gdzie poznaliśmy realia życia na kontynencie oraz obejrzeliśmy przedmioty zgromadzone w kolekcji Muzeum Miasta Pabianic. Była też okazja zagrać na afrykańskim instrumencie kalimba oraz ozdobić motywami afrykańskimi talerz z liści palmy.

Wkrótce zacznie się rekrutacja na kolejny trzeci rok MUR-u – semestr I wiosenno-letni. Zachęcamy do zapisów całe rodziny!

Skip to content