ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

MUZEALNY UNIWERSYTET RODZINNY 2022 SEMESTR II

Z dniem 7 października 2022 r. rozpoczął się drugi semestr spotkań Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Są to zajęcia warsztatowe, lekcje muzealne, gry, wycieczki, które na celu mają poznawanie historii ziemi wieluńskiej. Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych, ale do udziału w nich zapraszamy także osoby dorosłe, a więc towarzyszących im rodziców lub dziadków.
Spotkania będą odbywać się w piątkowe popołudnia, dwa razy w miesiącu, w różnych obiektach muzealnych, ale nie tylko. Na uczestników czeka wiele niespodzianek.Zapisywać można się telefonicznie 43 843 43 34 lub mailowo: mzw@muzeum.wielun.pl

Terminy zajęć w ramach

Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego

jesień 2022 r.

INAUGURACJA 7 października 2022 r. (piątek)

21 październik 2022 r. (piątek)

4 listopada 2022 r. (piątek)

18 listopada 2022 r. (piątek)

2 grudnia 2022 r. (piątek)

16 grudnia 2022 r. (piątek)

ZAKOŃCZENIE 13 stycznia 2023 r. (piątek)

7.10.2022 r.
"Na wieży Krakowskiej"

Dnia 7 października miała miejsce w Muzeum Ziemi Wieluńskiej inauguracja kolejnego semestru Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego. Po wręczeniu młodym studentom indeksów, do których zbierają naklejki aktywności za kolejne zajęcia, przespacerowaliśmy się przez miasto do Bramy Krakowskiej. Porozmawialiśmy sobie o dziejach tego ikonicznego budynku, a następnie weszliśmy na szczyt wieży, aby spojrzeć z góry na Wieluń. Kolejne spotkanie za dwa tygodnie – 21 października!

21.10.2022 r.
"Rzeźba ludowa"

Rzeźba w desce lipowej była tematem przewodnim dzisiejszych zajęć w ramach Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego. Po krótkiej prelekcji etnografa Tomasza Spychały na temat rzeźby i tradycji rzeźbiarskich na ziemi wieluńskiej studenci przeszli do zajęć praktycznych. Praca z dłutem i pobijakiem okazała się nie lada wyzwaniem, ale drewniane tulipany udały się wspaniale 👏

04.11.2022 r.
"Wieluńskie cmentarze"

Kilka dni po uroczystościach Wszystkich Świętych i Zaduszkach wybraliśmy się ze studentami Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego na cmentarz komunalny w Wieluniu, by porozmawiać sobie o zwyczajach związanych z dniem zmarłych, znaczeniu zniczy na grobach oraz historii i umiejscowieniu wieluńskich cmentarzy.

18.11.2022 r.
"Obrysowywanie ceramiki"

Na słuchaczy Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego czekało dziś w Muzeum trudne zadanie zmierzenia i przerysowania fragmentów ceramiki ze zbiorów Działu Archeologicznego. Pomagały linijki, ekierki, ale i… grzebień architektoniczny o ruchomych zębach, za pomocą którego młodzi kursanci przenosili wymiary i krzywizny skorup na papier.

 

02.12.2022 r.
"Historia broni palnej"

Studenci Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego mieli dziś okazję prześledzić historię rozwoju broni palnej na przykładach ze zbiorów Muzeum. Od odprzodowych pistoletów i muszkietów, po nowoczesne karabiny maszynowe z okresu II wojny światowej. Była też szansa poczuć w dłoni wagę ołowianych kul, przeładować karabin o zamku czterotaktowym oraz przymierzyć się do strzału z prezentowanych broni palnych.

 

19.12.2022 r.
"Wieluńskie zwyczaje bożonarodzeniowe"

Uczestnicy zajęć wykonali przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia tradycyjne ozdoby z opłatka – światy. Ponadto zobaczyli film przygotowany przez MZW we współpracy z zespołem folklorystycznym z Popowic, prezentujący przygotowania rodziny z ziemi wieluńskiej do wigilijnej wieczerzy, w tym dawne obyczaje, wróżby oraz wizytę kolejników wiljorzy.

14.01.2023 r.
"Tradycje Święta Matki Boskiej Gromnicznej" - zakończenie semestru

Na ostatnich w tym semestrze zajęciach Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego młodzi studenci poznali rytualne znaczenie Święta Matki Boskiej Gromnicznej oraz świec gromnicznych w wieluńskiej kulturze ludowej. Po udanej próbie stworzenia własnej świecy z płatów węzy z naturalnego wosku pszczelego, uczestnicy spotkania otrzymali zasłużone dyplomy ukończenia kolejnego semestru zajęć oraz słodki poczęstunek.

Skip to content