ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

MUZEALNY UNIWERSYTET RODZINNY 2023 SEMESTR I

Z dniem 3 marca 2023 r. rozpocznie się pierwszy semestr spotkań Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej w 2023 r.
Są to zajęcia warsztatowe, lekcje muzealne, gry, wycieczki, które na celu mają poznawanie historii ziemi wieluńskiej. Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych, ale do udziału w nich zapraszamy także osoby dorosłe, a więc towarzyszących im rodziców lub dziadków.
Spotkania będą odbywać się w piątkowe popołudnia, dwa razy w miesiącu, w różnych obiektach muzealnych, ale nie tylko. Na uczestników czeka wiele niespodzianek. Zapisywać można się telefonicznie 43 843 43 34 lub mailowo: mzw@muzeum.wielun.pl

Terminy zajęć w ramach

Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego

wiosna 2023 r.

INAUGURACJA 3 marca 2023 r. (piątek)

17 marca 2023 r. (piątek)

31 marca 2023 r. (piątek)

21 kwietnia 2023 r. (piątek)

5 maja 2023 r. (piątek)

19 maja 2023 r. (piątek)

2 czerwca 2023 r. (piątek)

ZAKOŃCZENIE 16 czerwca 2023 r. (piątek)

03.03.2023 r. "Inauguracja semestru - Powstanie Styczniowe"

Rozpoczęliśmy nowy rok i (trzeci kolejny) semestr Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego, zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Po uroczystym wręczeniu indeksów studentom, porozmawialiśmy sobie na wystawie „Czas walki i nadziei – 160. rocznica Powstania Styczniowego” o patriotycznym wrzeniu w Królestwie Polskim w połowie XIX w. oraz jak wyglądały walki powstańcze na ziemi wieluńskiej. Następnie udaliśmy się na inscenizację „Ucieczka powstańca” do historycznych wnętrz Kolegium Pijarskiego w Wieluniu, gdzie carskie władze więziły i przesłuchiwały schwytanych jeńców – w tym przywódcę oddziału powstańczego Antoniego Turkettiego, który zapisał się w historii Wielunia brawurową ucieczką z aresztu.

17.03.2023 r. "Skarby architektury drewnianej - kościół w Grębieniu"

Kolejne zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego odbyły się w terenie. Zabraliśmy naszych studentów na wycieczkę do Grębienia, gdzie znajduje się perełka architektury drewnianej, czyli XVI-wieczny kościół wyróżniający się wspaniałymi polichromiami. Żadne zdjęcia nie oddają atmosfery tej małej i niezwykłej świątyni, zachęcamy wszystkich, by się o tym przekonali.

31.03.2023 r. "Pisanki i kraszanki - zwyczaje Wielkanocne"

Czemu pisanka kraszance nierówna dowiedzieliśmy się na ostatnich przed Świętami zajęciach MUR-u. Gościnnym wykładowcą Muzealnego  Uniwersytetu Rodzinnego zgodził się zostać pan Jerzy Sęczkowski z Wielunia, zwycięzca konkursu Muzeum Ziemi Wieluńskiej na najładniejszą pisankę wielkanocną 2020 r. Zaprezentował studentom uniwersytetu swoje metody tworzenia drapanek na tradycyjnie barwionych kraszankach. Następnie wspólnie przygotowaliśmy na zbliżające się Święta własne pisanki techniką rozgrzanego wosku.

21.04.2023 r. "Lekcja rysunku i projektowania"

Podczas ostatnich zajęć Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego gościliśmy Pana Prof. Zygmunta Laskowskiego, artystę i wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który poprowadził lekcję rysunku. Pod jego okiem projektowaliśmy strój dla marzanny, a więc… żegnaj zimo, witaj wiosno…

05.05.2023 r. "Poszukiwania amonitów"

Podczas ostatnich zajęć Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego zgłębialiśmy tajemnice morza jurajskiego, poznawaliśmy amonity i inne skamieniałości a wizyta w kamieniołomie przy ul. Częstochowskiej okazała się nie lada atrakcją.

19.05.2023 r. "Odlewanie ozdób cynowych"

Dzisiejsze zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego to wykonywanie ozdób cynowych pod okiem naszego archeologa na wzór kaptorgi ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

02.06.2023 r. "Manufaktura porcelany"

Przedostatnie zajęcia w ramach Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego były… porcelanowe. Wzorem dawnych mistrzów manufaktur ozdobiliśmy białe porcelanowe filiżanki. Jak zwykle powstały małe arcydzieła.

16.06.2023 r. "Wnętrza ożarowskiego dworu"

W miniony piątek (16.06.2023) odbyło się zakończenie kolejnego semestru Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego. Miało ono miejsce w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Formalne zakończenie semestru poprzedziły ostatnie zajęcia. Poprowadził je kierownik Muzeum Wnętrz Dworskich – Jarosław Eichstaedt, który oprowadził uczestników po wnętrzach ożarowskiego dworu. Wręczenia pamiątkowych dyplomów i oficjalnego zakończenia semestru dokonał Jan Książek – dyrektor MZW.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Życzymy wszystkim naszym studentom udanego wypoczynku. Po wakacjach startujemy z kolejnymi zajęciami, więc… do zobaczenia.
Skip to content