ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

MUZEALNY UNIWERSYTET RODZINNY 2024 - SEMESTR II

Z dniem 25 października 2024 r. rozpocznie się o godzinie 15.30 drugi semestr spotkań Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej w 2024 r.
 
Są to zajęcia warsztatowe, lekcje muzealne, gry, wycieczki, które na celu mają poznawanie historii ziemi wieluńskiej. Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych, ale do udziału w nich zapraszamy także osoby dorosłe, a więc towarzyszących im rodziców lub dziadków.
Spotkania będą odbywać się w piątkowe popołudnia, dwa razy w miesiącu, w różnych obiektach muzealnych, ale nie tylko. Na uczestników czeka wiele niespodzianek. Zapisywać można się telefonicznie 43 843 43 34 lub mailowo: mzw@poczta.onet.pl

Terminy zajęć w ramach

Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego

jesień 2024 r.

INAUGURACJA 25 października (piątek)

15 listopada 2024 r. (piątek)

29 listopada 2024 r. (piątek)

13 grudnia 2024 r. (piątek)

10 stycznia 2025 r. (piątek)

24 stycznia 2025 r. (piątek)

7 lutego 2025 r. (piątek)

25.10.2024 r. Święci z kościołów Ziemi Wieluńskiej

Indeksy rozdane, plan zajęć odpalony… Ruszył kolejny Muzealny Uniwersytet Rodzinny. Tym razem spędziliśmy owocnie czas na naszej wystawie czasowej „Sakralia z kościołów ziemi wieluńskiej w tym ze zbombardowanej fary”.

15.11.2024 r. Mistrz i uczniowie - sztafeta pokoleń

W Muzeum rozlega się dziś gromadne kołatanie młotków i dłut, gdy uczestnicy zajęć MUR-u wprawiają się w fach rzeźbiarski pod okiem mistrza rzeźbiarskiego Grzegorza Kołaczka, wielokrotnego zwycięzcy konkursów na najpiękniejszą rzeźbę ludową organizowanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Spotkanie jest jednocześnie pierwszym z wielu w ramach projektu „Mistrz i uczeń – sztafeta pokoleń. Warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez twórców ludowych” realizowanego przez MZW w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

25.11.2024 r. Archeologia eksperymentalna - kamieniarstwo

Od tysięcy lat ludzkość doskonali umiejętność wiercenia i obróbki kamienia. Dziś studenci Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego mieli okazję pracować zespołowo wykorzystując technikę opracowaną jeszcze w epoce kamienia. Upominkiem dla studentów były skamieniałego drewna liczące setki tysięcy lat, które do dziś można znaleźć na terenie Wielunia.

13.12.2024 r. Anioły bożonarodzeniowej szopki

Na wczorajszych piątkowych zajęciach MUR-u porozmawialiśmy o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia i wielu zapomnianych dziś zwyczajach i tych kultywowanych do dziś w naszych domach. Do poprowadzenia części warsztatowej zaprosiliśmy Sylwię Nowak – animator kultury i plastyk, która przedstawiła różne nurty portretowania szopki betlejemskiej w malarstwie. Następnie w ramach zajęć uczestnicy malowali anioły śpiewające nad szopką. Na zakończenie przy świetle muzealnej choinki dyrektor Jan Książek życzył wszystkim studentom Uniwersytetu – dużym i małym – udanych Świąt Bożego Narodzenia, a pod pięknie ustrojoną choinką wielu prezentów.

10.01.2025 r. Dotknij historii Wielunia

Zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego tym razem odbyły się w naszej nowej przestrzeni edukacyjnej, gdzie uczestnicy mogli dosłownie dotknąć historii Wielunia

7.02.2025 r. Napoleon a sprawa polska

Ostatnie zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego skupione były wokół postaci Napoleona, któremu poświęcona jest nasza wystawa czasowa. Mówiąc o cesarzu Francuzów i jego wpływie na losy Polski, nie sposób nie wspomnieć o Joannie Żubrowej. Była sierżantem w Armii Księstwa Warszawskiego, za swoją waleczność odznaczona orderem Virtuti Militari. Napoleon będący pod wrażeniem jej odwagi, podobno chciał poznać ją osobiście. Joanna Żubr ostatnie lata swojego życia spędziła w Wieluniu. Przy ulicy noszącej jej imię zachował się dom, w którym mieszkała. Nasi studenci wybrali się więc tam na spacer z przewodnikiem. Dziękujemy Jarosławowi Rozmarynowskiemu za udostępnienie tego niezwykłego miejsca.

14.02.2025 r. Fara Wieluńska - utracone piękno

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyły się kolejne zajęcia MUR-u (Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego). Spotkanie dotyczyło historii zbombardowanego przez niemiecką Luftwaffe kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Kościół niewątpliwie był ogromną, majestatyczną i budzącą zainteresowanie po dziś dzień budowlą. Po zapoznaniu się z historią i zabytkami ocalałymi z fary, uczestnicy obejrzeli film 3d poświęcony kościołowi. Jest to innowacyjnie zrealizowany materiał, polegający na ożywieniu starych fotografii, dający efekt ,,przeniesienia się” w tamte czasy. Po seansie dzieci odwiedziły kościół Bożego Ciała na ulicy Augustiańskiej, gdzie obejrzały pamiątki, pochodzące ze zbombardowanej budowli, a następnie udały się w miejsce zrekonstruowanych fundamentów fary.

Przejdź do treści