ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

PROJEKT „ŚLADAMI (NIE)ZWYKŁEGO BOHATERA BOHDANA PILARSKIEGO”

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji: CC BY

Muzeum Ziemi Wieluńskiej w partnerstwie z II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu realizuje projekt edukacyjny „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Projekt koncentruje się wokół postaci Bohdana Pilarskiego – kuriera AK, kierownika programowego Filharmonii Narodowej, propagatora muzyki klasycznej, opozycjonisty w PRL, posła RP, który przez wiele lat mieszkał w Krupce (pow. wieruszowski). W ramach projektu uczniowie II LO ruszą śladami Bohdana Pilarskiego przez powiat wieluński i wieruszowski zbierając wspomnienia o tej niezwykłej postaci. W trakcie realizacji projektu uczniowie zostaną wyposażeni w instrumenty i wiedzę służące do zbierania materiału. W tym celu wezmą udział w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych. Poprzedzi je wizyta w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie od czerwca do listopada 2023 jest prezentowana wystawa poświęcona Bohdanowi Pilarskiemu. Młodzież będzie miała możliwość obcowania z dorobkiem intelektualnym Bohdana Pilarskiego poprzez lekturę jego dzienników, korespondencji m.in. z Czesławem Miłoszem, Zbigniewem Herbertem czy Witoldem Lutosławskim. Wybrane fakty z życia bohatera zaprezentowane zostaną na tle przełomowych wydarzeń w dziejach Polski, co podkreśli jego znaczenie w szerszej, ponadlokalnej historii.

Celem projektu jest odpowiedź na pytanie czy Bohdan Pilarski był postacią pomnikową, czy zwykłym człowiekiem, którego wybory moralne i postawa patriotyczna sprawiły, że w oczach wielu może uchodzić za bohatera.

Projekt edukacyjny „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” nabiera tempa. Dziś 10 października 2023 r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu wzięli udział w warsztatach fotograficznych. O tajnikach fotografii oraz podstawach wykorzystania aparatu fotograficznego i telefonu mówił doświadczony fotografik Piotr Pabisiak. Uczestnicy projektu zwiedzili również wystawę „Bohdan Pilarski. W służbie muzyce i Ojczyźnie”, poznali życiorys bohatera oraz jego dorobek intelektualny. Projekt edukacyjny „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Warsztaty dziennikarskie dla uczniów II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu zorganizowane 24 października 2023 r. przez MZW już za nami. O pracy dziennikarza, sposobie autoprezentacji i realizacji materiałów opowiadał młodzieży redaktor Leszek Bonar, od 40 lat związany z Telewizją Polską. Warsztaty „Medialne ABC” to część projektu „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” realizowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra 2023.

Czy Bohdan Pilarski był (nie)zwykłym bohaterem? – na to pytanie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź podczas wyjazdu edukacyjnego z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu 27 października 2023 r. Rozpoczęliśmy w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, gdzie Bohdan Pilarski poprowadził ponad 40 koncertów. Następnie chwila zadumy na jego grobie w Piaskach nieopodal Krupki i w końcu spotkanie z przyjaciółmi w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, gdzie dyrektor Katarzyna Idzikowska oraz regionalista Grzegorz Szymański wspominali bohatera. Podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra już 7 listopada w MZW.

Bohdan Pilarski był człowiekiem inspirującym, wartym zapamiętania, godnym naśladowania i (nie)zwykłym bohaterem – takie wnioski płyną z naszego projektu, który przez ostatnie tygodnie realizowaliśmy wspólnie z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu. Podczas dzisiejszego spotkania, na którym podsumowaliśmy nasze działania, gościliśmy Panią Annę Pilarską – Machowicz, siostrzenicę Bohdana Pilarskiego, która podzieliła się z nami opowieściami o stryju i jego życiu w Krupce.
Dziękujemy młodzieży i dyrekcji II LO im. J. Korczaka za zaangażowanie. Zapraszamy do muzeum, gdzie do 30 listopada można zwiedzać wystawę poświęconą Bohdanowi Pilarskiemu „W służbie muzyce i Ojczyźnie”.
Projekt edukacyjny „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
Skip to content