ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

KONFERENCJA W 80. ROCZNICĘ LIKWIDACJI GETTA W WIELUNIU

25 sierpnia 2022 r.

Dziś miała miejsce konferencja popularnonaukowa zorganizowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej poświęcona 80. rocznicy likwidacji getta w Wieluniu. Dyrektor Jan Książek otworzył spotkanie prelekcją „Społeczność żydowska w Wieluniu w okresie międzywojennym”, następnie prof. Tadeusz Olejnik mówił o Żydach wieluńskich w latach 1939-1942.
 
O najtragiczniejszych kartach historii, czyli o deportacji Żydów do getta łódzkiego a także wywózce do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof wykłady wygłosili: Izabela Terela (Oddział Stacja Radegast Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Bartłomiej Grzanka (Muzeum byłego niemieckiego Obozy Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie).
 
Agnieszka Mysakowska (II LO im. J. Korczaka w Wieluniu) opowiedziała o roli Szlaku Wieluńskich Żydów w procesie przywracania pamięci.
 
Na konferencji gościł także Stefan Mikołajczyk, który wraz z ojcem i siostrą został wyróżniony tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata za uratowanie dwójki Żydów w czasie wojny.
 
Przed II wojną światową ludność żydowska stanowiła niemal 1/3 mieszkańców Wielunia. Niestety w przestrzeni miasta nie zachowało się zbyt wiele śladów ich obecności. Przy ul. Sienkiewicza do września 1939 r. stała synagoga, a przy ul. Kijak zlokalizowany był kirkut (cmentarz żydowski). Dziś miejsca te wskazują symboliczne obeliski.
Skip to content