KONCERT OCAS ORQUESTA DE CAMARA DE SIERO

18 lipca 2022 r.
Koncert, który był tak naprawdę efektem przypadkowej rozmowy na koncercie w Warszawie dyrektora MZW Jana Książka z Orkiestrą de Cámara de Siero (OCAS). Artyści przyjęli zaproszenie do Wielunia i nadłożyli drogi, by zagrać dla wieluńskiej publiczności improwizowany koncert w ramach swojej trasy koncertowej po miejscach pamięci w Europie.

Pod kierownictwem muzycznym Manuela Paz, orkiestra kameralna z miasta Siero w Hiszpanii porwała wieluńską publiczność i stworzyła wspaniałe widowisko muzyki hiszpańskiej, ukraińskiej i iberoamerykańskiej, które na długo pozostanie w pamięci wielunian oraz samych artystów – już zapowiedzieli chęć powrotu z koncertem w przyszłym roku. Wszyscy członkowie grupy mile zaprezentowali się talentem artystycznym i poczuciem humoru, choć brylowali szczególnie soliści Paula Lueje – sopran, Iván Fernández – gitara.

Orkiestra pod nazwą Vínculos OCAS, złożona jest z ponad 40 muzyków młodych, ale z dużym doświadczeniem koncertowym. Zawiązała się w styczniu 2002, wybierając na siedzibę asturyjską miejscowość Pola de Siero (Hiszpania). Pod koniec
tego samego roku wystąpiła w siedzibie Organizacji Narodów
Zjednoczonych w Nowym Jorku. W marcu 2014 r. ponownie, z wielkim
sukcesem, zagrała w siedzibach OAS w Waszyngtonie i ONA w Nowym Jorku,
a także w Museo del Barrio na Górnym Manhattanie (w tym ostatnim miejscu
uświetniła uroczystości Międzynarodowego Dnia Kobiet).

Od 2005 roku realizuje projekt
współpracy edukacyjnej, społecznej i kulturalnej. Są to koncerty
dydaktyczne dla osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych
oraz w szpitalach dziecięcych. Prowadzi zajęcia dla młodych muzyków,
przekazuje darowizny instrumentów itp. Do tej pory Vínculos byli
w Boliwii, Brazylii, Hondurasie, Maroku, Ekwadorze, Nikaragui, Grecji,
Portugalii, Włoszech, w obozach dla uchodźców Saharawi w Tindoufu,
Algierii, Republice Dominikany i Indonezji.

OCAS współpracuje ze stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi, wśród których są: Czerwony Krzyż, Fundacja Sandry Ibarra, Asturian Cooperation Agency, Doctors of the World, Asturian Association of Solidarity with Saharawi People czy Medicus Mundi. Prowadził działania w zakładzie onkologii dziecięcej Szpitala Asturii dla Community Center for Blood and Tissues, na rzecz trzęsienia ziemi na Haiti itp. W tych koncertach solidarnościowych współpracowali między innymi z Miguel Ríos, Víctor Manuel, Olga Román, Pablo Carbonell, Truequedart, Los Secretos, Illegales, Sobêr, Natos y Waor i Kase O.