FERIE W MUZEUM ZIEMI WIELUŃSKIEJ

29 stycznia – 9 lutego 2024 r.

Zapraszamy dzieci i młodzież Gminy Wieluń na zajęcia przygotowane przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ferie zimowe.

W planach zajęcia manualne, z małą dozą dydaktyki i ciekawostek historycznych. Zapraszamy przez dwa tygodnie ferii na godzinę 10.00 do Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu (poniedziałek, środa, czwartek, piątek) oraz do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie (wtorek).

poniedziałki (29 stycznia, 5 lutego) godz. 10.00 – Piłeczka z odpustowego straganu, zajęcia manualne w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

wtorki (30 stycznia, 6 lutego) godz. 10.00 – Ptasia stołówka, zajęcia techniczne w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

środy (31 stycznia, 7 lutego) godz. 10.00 – Kości zostały rzucone, zajęcia manualne w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

czwartki (1 lutego 2024, 8 lutego) godz. 10.00 – Przy kaflowym piecu, zajęcia plastyczne w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

piątki (2 lutego, 9 lutego) godz. 10.00 – Powstanie 1863 – dzieje i symbole, zajęcia plastyczne w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

29.01.2024 r. Piłeczki z odpustowego straganu

Rozpoczynamy z wrzawą tegoroczny cykl zajęć feryjnych w Muzeum. Dziś posłuchaliśmy jak narodziły się średniowieczne jarmarki i odpusty, oraz jakie przełożenie ma to na czasy nieco bliższe – gdy rękodzieło z drewna i papieru królowało na straganach odpustowych.

30.01.2024 r. Ptasia stołówka

W czasie zajęć zapoznano dzieci z ptakami zimującymi w Polsce, omówiono zasady dokarmiania ptaków i uczestnicy samodzielnie wykonali karmniki dzwonkowe.

31.01.2024 r. Kości zostały rzucone

Dziś w Muzeum zmierzyliśmy się z antycznymi metodami wróżbiarskimi i grami losowymi. Na wzór Rzymian, stworzyliśmy własną sześcienną kostkę do gry i przetestowaliśmy czy kości przynoszą nam szczęście podczas jednej ze znanych gier kościanych.

1.02.2024 r. Przy kaflowym piecu

Ferie w Muzeum nadal trwają – dziś mówiliśmy o wieluńskich kaflach piecowych, a następnie przygotowaliśmy własne wzory na gipsowym odlewie renesansowego kafla.

05.02.2024 r. Piłeczki z odpustowego straganu

Rozpoczynamy nowy tydzień zajęć feryjnych w Muzeum Ziemi Wieluńskiej – dziś wracamy do tworzenia piłeczek odpustowych. Na jutrzejsze zajęcia „Ptasia stołówka” zapraszamy do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

06.02.2024 r. Ptasia stołówka

We wtorki podczas ferii spotykaliśmy się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie na zajęciach „Ptasia stołówka”. W trakcie spotkania zapoznaliśmy dzieci z ptakami zimującymi w Polsce, omówiliśmy zasady dokarmiania ptaków, a uczestnicy samodzielnie wykonali karmniki dzwonkowe oraz otrzymali karmniki do samodzielnego dokarmiania ptaków w domu.

07.02.2024 r. Kości zostały rzucone

Na wczorajszych zajęciach feryjnych w Muzeum „Kości zostały rzucone” mieliśmy okazję przetestować w akcji astragale – antyczne kostki z kości zwierzęcych wykorzystywane do wróżenia i gier hazardowych. Następnie wykonaliśmy drewniane kopie rzymskich tesserae – czyli dobrze nam znane do dziś sześcienne kostki z ustandaryzowanym układem oczek.

08.02.2024 r. Przy kaflowym piecu

Na zajęciach „Przy kaflowym piecu” uczestnicy posłuchali wprowadzenia w historię ornamentów pieców kaflowych na wystawie archeologicznej, a następnie stworzyli własny wzór kolorów, którymi ozdobili przygotowane odlewy.

09.02.2024 r. Powstanie 1863 - dzieje i symbole

Wraz z dniem dzisiejszym kończy się tegoroczny cykl zajęć feryjnych zajęciami „Powstanie 1863 –  dzieje i symbole”. Dowiedzieliśmy się o tym jak wyglądało powstanie styczniowe na ziemi wieluńskiej, zapoznaliśmy się z autentyczną bronią z epoki i ozdobiliśmy kolorami herb powstańczy.