PROJEKT "UCIECZKA Z WIELUŃSKIEGO WIĘZIENIA ANTONIEGO TURKIETTIEGO POWSTAŃCA STYCZNIOWEGO"

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji: CC BY

20 maja 2023 r.

Muzeum zaprasza na realizację projektu „Ucieczka z wieluńskiego więzienia Antoniego Turkiettiego, powstańca styczniowego” w trakcie Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Wieluńskiej 20 maja 2023 r.

Pod Basztą Męczarnią w Wieluniu rozłoży się obóz powstańczy zorganizowany we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej w Wieluniu oraz Samodzielna Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Widawy. O godzinach 16.30 i 18.00 odbędzie się inscenizacja  przesłuchania i ucieczki przywódcy powstańczego Antoniego Turkiettiego w historycznych wnętrzach kolegium Pijarskiego w Wieluniu

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach ogólnopolskiego programu grantowego „Patriotyzm Jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski. Program jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podcasty z realizacji projektu:

W sobotę 20 maja Muzeum Ziemi Wieluńskiej zrealizowało projekt „Ucieczka z wieluńskiego więzienia Antoniego Turkiettiego, powstańca styczniowego”. Wydarzenie składało się z trzech elementów. Pierwszy z nich to rekonstrukcja historyczna ukazująca obóz jednego z oddziałów powstańczych, których w pierwszych miesiącach 1863 r. na terenie ziemi wieluńskiej stacjonowało kilka. W ramach obozu powstańczego zaprezentowano m.in. stanowisko dowódcy, strzelnicę do nauki obsługi broni palnej, pokaz szkolenia kosynierów, kuźnię polową, gdzie miało miejsce kucie kos i prezentacja tradycyjnych narzędzi kowalskich, stanowisko stelmacha, który naprawiał wóz, punkt opatrunkowo-medyczny oraz kuchnię powstańczą. W realizację tej części projektu zaangażowane było Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia oraz Samodzielna Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Widawy. W następnym podcaście przesłuchanie Turkiettiego.

„Ucieczka z wieluńskiego więzienia Antoniego Turkiettiego, powstańca styczniowego” – Część I Obóz powstańczy

Drugim elementem projektu „Ucieczka z wieluńskiego więzienia Antoniego Turkiettiego, powstańca styczniowego” była odegrana inscenizacja odwołująca się do historycznego wydarzenia z 1863 r. W wieluńskim więzieniu zorganizowanym w klasztorze ojców Pijarów był przetrzymywany i przesłuchiwany jeden z dowódców powstania styczniowego – Antoni Turkietti. Dzięki pomocy wieluńskiego mieszczanina udało mu się uciec. Tę historię zaprezentowano zgromadzonym widzom tego dnia dwukrotnie. Inscenizacje przeprowadzono w budynku dawnego klasztoru ojców Pijarów w Wieluniu przy ul. Królewskiej. Już niedługo trzeci podcast.

Trzecim elementem zadania „Ucieczka z wieluńskiego więzienia Antoniego Turkiettiego, powstańca styczniowego” były warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, w ramach których uczestnicy malowali otrzymane gipsowe odlewy herbu Powstania Styczniowego.
Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.