ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

PREMIERA FILMU "FARA WIELUŃSKA 1939. UTRACONE PIĘKNO"

20 grudnia 2024 r.

Za pomocą innowacyjnych narzędzi przeniesiemy widza w przeszłość – do wnętrz dawnej Fary wieluńskiej, zniszczonej w trakcie II wojny światowej. Do zrealizowania projektu wykorzystano przełomowe technologie, w tym wykorzystanie Sztucznej Inteligencji (AI). Przy jej pomocy oraz najnowszych trendów w sztuce wizualnej, archiwalne fotografie zostały przygotowane do ożywienia w taki sposób aby powstał film. Widz zanurzy się w przeszłość wirtualnie, dzięki uzyskaniu efektu stereoskopii (efektu 3D) w filmach z ożywionych fotografii. Działaniom filmowym poddano historycznie cenne, mniej znane 23 zdjęcia wyświetlane z projektora 3D i oglądane za pomocą okularów 3D IR, a także pokazywane na innowacyjnym tablecie 3D.
Filmy zawierają napisy dla osób niesłyszących.

Demonstracja dwóch fragmentów filmu „Fara wieluńska 1939. Utracone piękno” zrealizowanego poprzez „ożywienie” archiwalnych zdjęć z czasów dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. Głównym pomysłodawcą i scenarzystą filmu jest dyrektor MZW Jan Książek, natomiat reżyserem oraz realizatorem przedsięwzięcia od strony technicznej Dariusz Kuczera z firmy Seabiscuit – zajmującej się w ramach marki Rembrandproject animacją obrazów, zdjęć. Film jest stale dostępny dla zwiedzających w przestrzeni wystawy stałej MZW „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939 r.” 

Projekt „Fara wieluńska 1939. Utracone piękno” jest realizowany i finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.

Skip to content