ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

POROZMAWIAJMY O SZTUCE - "LA BELLA PRINCIPESSA LEONARDA DA VINCI"

26 czerwca 2024 r.

Wczoraj zaprosiliśmy na spotkanie z cyklu Porozmawiajmy o Sztuce Katarzynę Marię Woźniak z Gdyni, która prowadzi badania naukowe mające zgłębić tajemnicę zaginięcia karty z portretem przypisywanym Leonardowi da Vinci.

La Bella Principessa – Piękna Księżniczka – to nowo odkryty portret kobiecy, którego autorstwo przypisywane jest geniuszowi Leonarda da Vinci. Pomimo licznych dowodów potwierdzających tę sensacyjną atrybucję, dzieło nie miało historii – nie było wiadomym, gdzie się znajdowało przez niemal 500 lat od momentu powstania.
Historię tę odkryto i potwierdzono w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Portret był jedną kartą z księgi znajdującej się w jej zbiorach. To La Sforziada, stary druk z 1490, z miniaturami słynnego miniaturzysty Giovanniego Pietro Birago, opisujący losy i chwałę rodu Sforzów.


Kto i kiedy wyciął portret z księgi? – To pytanie stało się najistotniejszym.


W trakcie wykładu przedstawione zostaną okoliczności odkrycia, postaci zaangażowanych naukowców, dowody potwierdzające atrybucję. Zaprezentowana zostanie historia portretu jako jednej z kart księgi, jak również, jako oprawionego w 19. wieku dzieła, które odnalazło się na w Nowym Jorku…

Skip to content