"POROZMAWIAJMY O SZTUCE" - "DEKORACJE MALARSKIE W WYBRANYCH KOŚCIOŁACH DREWNIANYCH WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO"

20 marca 2024 r.

Cudze chwalicie, swego nie znacie… Gościnny wykład w ramach cyklu „Porozmawiajmy o Sztuce” Agnieszki Lorenc-Karczewskiej, kierownik Terenowego Oddziału w Łodzi Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dał nam piękną analizę tego jak unikatowym w skali kraju obiektem jest drewniany kościół w podwieluńskim Grębieniu, gdzie podczas długich prac renowacyjnych udało się uratować piękne gotyckie polichromie przed całkowitym zniszczeniem.

Wykład zatytułowany „Dekoracje malarskie w wybranych kościołach drewnianych województwa łódzkiego” przedstawiał również działania ratunkowe Narodowego Instytutu Dziedzictwa w innych wybranych kościołach województwa łódzkiego. Ogrom prac, eksperckiej wiedzy i czasu pracownicy Instytutu wkładają w każdą renowację. W kuluarach na zwyczajowej kawie po spotkaniach cyklu, rozmawialiśmy również o dalszych planach chronienia i promowania sakralnej architektury drewnianej ziemi wieluńskiej we współpracy Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i samorządu.