WERNISAŻ WYSTAWY "PORCELANA. JEJ WYSOKOŚĆ KRÓLOWA STOŁU"

13 maja 2023 r.

Wystawa „Porcelana. Jej Wysokość Królowa Stołu” powstała ze zbiorów prywatnych kolekcjonerek: Renaty Wodzki i Anny Goździkowskiej-Kessentini, które są właścicielkami prawdziwych skarbów z porcelany.

O ekspozycji piszą:
„Ta wystawa zrodziła się z naszej pasji i z tęsknoty za naszymi rodzinnymi stronami. Jest początkiem nowych przedsięwzięć i zapewne ważnej przyjaźni. Proszę więc poczujcie się przez chwilę kolekcjonerami wśród przedmiotów, które przetrwały pomimo wojen i mniej lub bardziej łaskawych dla sztuki czasów. To świadkowie minionych pokoleń, przedmioty ludzi takich jak my, z tą różnicą, że Ci ludzie urodzili się wcześniej niż my.”

Wernisaż uświetnił występ Królewskiego Zespołu Tańca Dawnego „La Danse” z Kutna, którzy zaprezentowali nam na muzealnym tarasie tańce dworskie z epoki saskiej.