ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

KONCERT PLENEROWY "VOCALISSIMO! OPEROWE PORTRETY"

20 sierpnia 2023 r.
 

 

Wczorajsze niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem arii i duetów operowych. W ogrodzie kościoła pobernardyńskiego w plenerowej scenerii wystąpili: Monika Radecka (sopran), Wiktoria Wojdyła (mezzosopran), Michał Ryguła (tenor) oraz Mirella Malorny (fortepian). Koncert poprowadziła Ewa Kafel, która przybliżyła publiczności prezentowany repertuar: m.in. Gioacchino Rossini – aria Cruda sorte z opery Włoszka w Algierze, Gaetano Donizetti – aria Coppia uniqua z opery Anna Bolena, Georges Bizet – Habanera i Seguidilla z opery Carmen, Camille Saint-Saens – aria Mon couer s’ouvre a ta voix z opery Samson i Dalila, Jacques Offenbach – duet – Barkarola z opery Opowieści Hofmanna.

 

 
Po koncercie można było obejrzeć we wnętrzach kościoła cel zbiórki charytatywnej na rzecz konserwacji zabytkowego z pocz. XX w. po pastorze Henryku Wendtcie oraz zwiedzić wystawę muzealną „Wieluń – miastem pokoju i pojednania”.

Program: 

W kolejnym koncercie z cyklu Vocalissimo wystąpią wychowanki katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego z klasy śpiewu solowego prof. dr hab. Ewy Biegas i asyst. Natalii Skryckiej. Dominika Noskiewicz, Monika Radecka i Wiktoria Wojdyła to utalentowane wokalistki – oprócz głównych nagród konkursowych zdobywały również tytuł “najlepszy głos żeński”, co podkreśla ich artystyczny potencjał. Każda z nich zapisała już w swoim artystycznym życiorysie ważne sukcesy konkursowe. W 2021 r. Dominika Noskiewicz zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti we Vrablach (Słowacja). W tym roku, ten sam konkurs wygrała Wiktoria Wojdyła. Monika Radecka w czerwcu b.r zdobyła I nagrodę oraz nagrodę specjalną Muzycznego Centrum Miasta Praga na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym “Pražsky pêvec”. Rok temu otrzymała II nagrodę w Karlovych Varach na prestiżowym konkursie im. Antonina Dvoraka. Wszystkie uczestniczki koncertu są laureatkami głównych nagród na Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria. Prowadzą również aktywną działalność artystyczną. Biorą udział w projektach realizowanych przez macierzystą uczelnię i instytucje kulturalne m.in. wiosną tego roku wystąpiły w Katowicach w pierwszoplanowych rolach w spektaklach “Wesele Figara” i “Zemsta nietoperza”. 

Dzięki szerokiemu repertuarowi, jakim już dysponują, w programie koncertu we Wieluniu znalazło się wiele znanych arii z dzieł operowych mistrzów. Desdemona, Carmen, Dalila, Anna Bolena, Isabella, Rozalinda – to imiona bohaterek, których muzyczne portrety wykreują zaproszone artystki śpiewając arie z oper Giuseppe Verdiego, Gaetano Donizettiego, Gioacchino Rossiniego, George Bizeta, Camille Saint-Saensa z fortepianowym towarzyszeniem niezastąpionej kameralistki Mirelli Malorny. W koncercie nie zabraknie również duetów. Publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. słynną Barkarolę z opery Opowieści Hoffmana Jacquesa Offenbacha. Obiecujemy również muzyczne niespodzianki

Skip to content