FINISAŻ WYSTAWY "DIALOG Z ZIEMIĄ"

25 luty 2023 r.
W sobotę, 25 lutego, odbył się finisaż wystawy „Dialog z ziemią” autorstwa Magdaleny Klimczak. Pożegnaliśmy projekt, który łączył w sobie elementy fotografii i dokumentu.
– „Od zawsze byłam związana z ziemią. Przez całe lata obserwowałam, jak na polach pracują ludzie, wykonując rok w rok swoisty taniec. Dziś to wszystko przemija, człowiek przestał obcować z ziemią, dotykać jej… Stare maszyny porzucone gdzieś na podwórkach zaczęły się rozpadać, porastać mchem. Chciałam zatrzymać te procesy w kadrze…” – podkreślała autorka.
Wystawa „Dialog z ziemią” była w MZW czynna od 14 stycznia.

W projekcie „Dialog z Ziemią” autorka dążyła do ukazania istoty ludzkiej egzystencji, linearnego czasu oraz kulturowych i społecznych rytuałów. Na przestrzeni wieków zmieniały się narzędzia, za pomocą których gleba była uprawiana. Obecnie w zakamarkach większości podwórzy można znaleźć stare, powyrzucane maszyny. W tym projekcie kontempluje własny powrót do korzeni poprzez rekonstrukcję zwyczajów dotyczących procesu uprawy roli.

Magdalena Klimczak – fotografka, reporterka, nauczycielka.
Studiowała fotografię na Uniwersytecie Falmouth oraz Uniwersytecie Anglia Ruskin. Jej prace mieszczą się na pograniczu fotografii artystycznej i dokumentalnej. Przez wiele lat pracowała jako fotoreporter dla dzienników ogólnopolskich (Gazeta Wyborcza) i lokalnych (Dziennik Zachodni, Trybuna Śląska). Obecnie rozwija własne projekty, takie jak Rozmowa z Ziemią, Polskie Symbole Katolickie w Wielkiej Brytanii, Matki i córki, Drobne cząsteczki. Reportaż i portrety są podstawą jej praktyki, poprzez nie bada kulturowe i społeczne rytuały, łącząc antropologię z fotografią.