17 lutego – 28 lutego 2025 r.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej oficjalnie rozpoczęło ferie zimowe dla dzieci i młodzieży z Gminy Wieluń. Wczoraj (17.02.2025) odbyły się pierwsze zajęcia. Dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach manualnych pt. ,,Kolorowy świat wycinanek”. Kilka zdjęć z możecie Państwo zobaczyć już teraz, a my serdecznie zapraszamy na kolejne dni – aż do 28 lutego. Zawsze o godzinie 10.00. We wtorki zajęcia zlokalizowane będą w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Zapisy na zajęcia pod numerem telefonu 43 843 43 34 oraz 601 929 303
O zimowych sposobach przetrwania występujących w Polsce ptaków oraz dobrych sposobach dokarmiania ich opowiadaliśmy dzisiaj na zajęciach feryjnych “Ptasia stołówka” w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.
Kolejne spotkanie feryjne spędziliśmy na wystawie “Dotknij historii Wielunia”. To nowa przestrzeń w Muzeum przygotowana dla rodzin z dziećmi. Zadaniem łamigłówek i multimediów jest działać na różne zmysły i inspirować do poznawania historii własnej miejscowości – od samych jej początków, czyli od momentu gdy Władysław Odonic napotkał jelenia w miejscu, które miało stać się kiedyś Wieluniem.
Piece kaflowe były dawniej wszechobecne w domach mieszczan wieluńskich – zapewniały ciepło i możliwość przygotowywania posiłków, ale były także ozdobą wnętrz za sprawą bogatej ornamentyki każdego kafla. Na zakończenie pierwszego tygodnia ferii i zajęć w Muzeum, przygotowaliśmy dla uczestników Ferii w Muzeum możliwość pomalowania gipsowego odlewu zabytkowego kafla.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej kontynuuje ferie zimowe dla dzieci z Gminy Wieluń. Podobnie jak tydzień temu, tak i dziś etnograf Tomasz Spychała zabrał nas do świata kolorowych wycinanek. Był to niezwykle istotny element dekoracyjny we wnętrzach wąskofrontowych chat z przełomu XIX i XX wieku. Mimo, że jest to sztuka wymagająca skupienia i zdolności manualnych, dzieci poradziły sobie na medal.
Kilka zdjęć z tych zajęć możecie Państwo zobaczyć już teraz, a my serdecznie zapraszamy na kolejne dni – aż do 28 lutego. Zawsze o godzinie 10.00. We wtorki zajęcia zostaną przeprowadzone w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie oddział MZW. Zapisy na zajęcia pod numerem telefonu 43 843 43 34 oraz 601 929 303
Dziś ponownie w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie zajęcia feryjne dla dzieci dotyczyły dokarmiania naszych skrzydlatych przyjaciół. Uczestnicy warsztatów wykazali się umiejętnościami technicznymi i wiedzą przyrodniczą.
Dziś w Muzeum Ziemi Wieluńskiej kolejna grupa dzieci z Gminy Wieluń mogła przypomnieć sobie szczegóły dotyczące Powstania Styczniowego. Efektem interesującej opowieści były własnoręcznie pomalowane przez dzieci herby. Przypominamy, że zajęcia feryjne odbywają się do końca tego tygodnia, codziennie o godzinie 10.00.
Podobnie jak w ubiegłym tygodniu dzieci z Gminy Wieluń mogły dotknąć historii Wielunia na nowej ekspozycji dedykowanej najmłodszym. Jest to nowoczesna i interaktywna przestrzeń zaaranżowana tak, aby łączyć zabawę z poszerzaniem wiedzy historycznej. Kolejna grupa mogła poznać legendę dotyczącą naszego miasta oraz wziąć udział w szeregu aktywności.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. W Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyły się już ostatnie zajęcia feryjne dla dzieci z Gminy Wieluń. Najmłodsi pasjonaci archeologii mogli zapoznać się bliżej z metodami rozpalania ognia w przeszłości, po czym płynnie przeszli do sposobów ogrzewania domów za pomocą pieców kaflowych. Wiele zachowanych z tamtych lat nosiło bogate ornamenty. Naturalnie był to więc świetny sposób, aby dzieci przekuły wiedzę teoretyczną w praktykę, kolorując kaflowe piece według własnego pomysłu. Zapraszamy za rok!
2021 Copyright © Muzeum Ziemi Wieluńskej wszystkie prawa zastrzeżone.