ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

KONCERT VII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYCZNEGO IM. A. RUBINSTEINA

29 października 2022 r.

W sobotnie popołudnie 29 października spotkaliśmy się przy muzyce klasycznej m. in. Haydna, Szymanowskiego i Debussy’ego z artystą młodego pokolenia – znakomitym pianistą Matuszem Krzyżowskim, m. in. zdobywcą I nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy w 2021.
 
Także koncertowi w Wieluniu patronował A. Rubinstein, jako że Muzeum od lat włącza się w akcję organizacji koncertów muzyki klasycznej w ramach łódzkiego cyklu wydarzeń kulturalnych Rubinstein Piano Festival (obecna edycja była już VII).
 



Mateusz Krzyżowski urodził się w 1999 roku w Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w Szkole Muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Edukację kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych imienia Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Lubow Nawrockiej oraz mgr Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

Pianista jest laureatem licznych konkursów, w tym: I nagroda w 2021 roku na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2021) oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, Nagroda Chopinowska, Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą; półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021). W 2018 roku otrzymał: I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Józefa Krogulskiego w Tarnowie, I nagrodę na 1. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie, I nagrodę na IV. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Turznie i Grand Prix w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Trzcianie. We wcześniejszych latach otrzymywał nagrody na konkursach pianistycznych w: Chrzanowie, Częstochowie, Kownie (Litwa), Katowicach, Kielcach, Koninie, Krakowie, Łodzi, Nysie, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rybniku, Rzeszowie, Słupcy, Słupsku, Tychach, Wrocławiu i Gorlitz/Zgorzelcu.

Brał udział w licznych warsztatach pianistycznych, między innymi w Nohant, Krefeld, Hamamatsu, Dusznikach-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Lusławicach, Łańcucie, prowadzonych przez tak znaczących pedagogów jak: Dang Thai Son, Dina Yoffe, Wojciech Świtała, Yves Henry, Stanislav Loudenitch, Francisco Cruz Plaza, Andrzej Jasiński, Andrzej Tatarski, Janusz Olejniczak, Karol Radziwonowicz. W latach 2015-2018 był stypendystą „Tyskich Orłów” w dziedzinie kultury i sztuki – programu prowadzonego  przez Prezydenta Miasta Tychy. Jest również stypendystą programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną na płyty: „Interwar Retrospections”, „The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records oraz „Peine et plaisir” wyd. Opus Series.
 
Koncertował w takich salach filharmonicznych jak: Filharmonia Narodowa, Śląska, Rzeszowska, Kowieńska, Krakowska, Bydgoska, Łódzka, Świętokrzyska, Lubelska, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w NOSPR w Katowicach. Występował między innymi we Francji, w Niemczech, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Występował na festiwalach muzycznych w Nohant, Dusznikach-Zdroju, Słupsku. Współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Bydgoskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Rzeszowskiej, Świętokrzyskiej, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Orkiestrą kameralną miasta Tychy „Aukso” i Orkiestrą Kameralną Wratislavia.

Skip to content