Dnia 17 września 2019 r. wicepremier Rządu RP oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński uroczyście otworzył w Instytucie Europejskim w Łodzi wystawę Muzeum Ziemi Wieluńskiej ”Wieluń – miastem pokoju i pojednania”, przy dużym zainteresowaniu i licznym udziale łódzkiej publiczności.
Po przywitaniu przez gospodarzy z Instytutu Europejskiego przybyłych świadków bombardowania Wielunia, współorganizatorów wystawy oraz gości, głos oddano wicepremierowi Glińskiemu.
W swym wystąpieniu podkreślał znaczenie unicestwienia Wielunia dla polskiej polityki historycznej: ”często zadawane są pytania: Po co nam pamięć? Bez pamięci nie ma nas, nie ma naszej tożsamości. Wieluń jest ważnym dla nas wszystkich symbolem”. Jednocześnie minister apelował o pojednanie między narodami polskim i niemieckim na bazie obiektywnej prawdy historycznej.
Następnie głos zabrał burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, który pokrótce przywołał historię punktów przełomowych procesu polsko-niemieckiego pojednania oraz nakreślił plany współczesnych inicjatyw upamiętnienia tragedii Wielunia.
Jako kolejny zabrał głos Dyrektor oddziału IPN w Łodzi dr Dariusz Rogut, który również podkreślał konieczność niezłomnej walki o prawdę historyczną.
Wprowadzenie w historyczne tło bombardowania Wielunia oraz przygotowanej wystawy, wygłoszone przez dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka, wyraźnie poruszyło publicznością. Kontrapunktem było osobiste świadectwo świadka bombardowania Józefa Stępnia, który przedstawił grozę i bezmiar zbrodni dokonanej na Wieluniu 1 września 1939 r.
Ekspozycja planszowa ”Wieluń – miasto pokoju i pojednania” podzielona jest na 3 części:
– ”Wieluń – królewskie miasto”,
– ”Wieluń 1 września 1939r.”
– ”Wieluń miastem pokoju i pojednania”.
Wystawa była dotąd prezentowana w parlamencie europejskim w Strasburgu, sejmie RP oraz w szeregu współpracujących z Muzeum Ziemi Wieluńskiej instytucji. Kolejna jej odsłona wkrótce eksponowana będzie w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, w powiecie pajęczańskim.