ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

IRENA ANDERS. CZASU NIKT NIE ZATRZYMA

Wystawa jest poświęcona pani generałowej kpt. Irenie Renacie Anders. Dzięki prezentowanym zdjęciom i eksponatom (m. in. stroje sceniczne) możemy odbyć podróż przez życie artystki. Na uwagę zasługują fotografie artystki z filmu „Wielka Droga” – (1946 r.), który opowiadał o losach Polaków podczas II wojny światowej.

Irena Anders (ps. artystyczny Renata Bogdańska) od 1926 r. mieszkała we Lwowie, gdzie studiowała śpiew i grę na fortepianie w Polskim Towarzystwie Muzycznym. Po wybuchu II wojny światowej występowała z zespołem muzycznym Henryka Warsa w ZSRR. Następnie z zespołem „Polska Parada”, śpiewała m.in. przed żołnierzami 2. Korpusu Polskiego. Z armią Władysława Andersa, przeszła szlak bojowy począwszy od Buzułuku, przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch.

Po wojnie zamieszkała w Wielkiej Brytanii. W 1948 r. wyszła za mąż za gen. Władysława Andersa. Współpracowała jako artystka z Marianem Hemarem i Feliksem Konarskim. Występowała przed Polonią w Wielkiej Brytanii, Francji i Izraelu, a także w rozgłośni BBC (w latach 1958-1962) i Radiu Wolna Europa.

Wystawę wzbogacono pamiątkami regionalnymi dokumentującymi liczne wizyty Ireny Anders i Jej uczestnictwo w wielu uroczystościach i spotkaniach na ziemi wieluńskiej – m. in. z młodzieżą szkolną.

Ekspozycja będzie czynna do 30. 09. 2013 r.

Skip to content