ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

WSPOMNIENIA Z WIELUNIA

prasowa

Wieluń – tu zaczęła się II wojna światowa

1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Jej pierwszym barbarzyńskim aktem było bombardowanie Wielunia rozpoczęte przez Luftwaffe o godzinie 4.40. W wyniku działań niemieckiego lotnictwa przeszło 70% miasta, które nie miało żadnego militarnego znaczenia, zostało zniszczone. W ramach 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Historii Polski ogłasza zbiórkę pamiątek związanych z miastem w latach 1935-1950.


Celem zbiórki jest zgromadzenie materiałów do przygotowania wystawy internetowej obrazującej miasto tuż przed wybuchem II wojny światowej, zniszczenia dokonane podczas wojny i wysiłek odbudowy. Projekt zakłada również nagrania rozmów ze świadkami historii. Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi odbiorców polskich i zagranicznych na Wieluń: miejsce, gdzie dokonały się pierwsze okrucieństwa wojny światowej – wojny totalnej.

Wystawa udostępniona zostanie w Internecie na platformie Instytutu Kulturalnego Google oraz w formie aplikacji mobilnej, która będzie mogła towarzyszyć zwiedzającym Wieluń.

Zbiórka pamiątek potrwa półtora miesiąca – od 2 września do 16 października 2015 r. Zbierane są wszelkiego rodzaju pamiątki, także w formie cyfrowej, prowadzone będą również nagrania historii mówionej. Zgromadzone pamiątki trafią do zbiorów Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Organizator: Muzeum Historii Polski

Partnerzy: Urząd Miejski w Wieluniu, Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Współpraca: Instytut Kulturalny Google

Kontakt: Ewa Wójcicka, Muzeum Historii Polski w Warszawie, tel. 22 211 90 30, e-mail: wielun@muzhp.pl

Zdjęcie w tle: Centrum Wielunia z widokiem na kościół pw. św. Józefa po zbombardowaniu przez lotnictwo niemieckie 1 września 1939 r. i dalszym wyniszczaniu miasta przez wojska niemieckie. Zdjęcie z początku 1940 r., ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej, domena publiczna.

Skip to content