WERNISAŻ WYSTAWY MARZENY HETTICH-URYSZEK „ETNO WIELUŃ”​

18 grudnia 2022 r.

Wyjątkowy wieczór w cudownej muzycznej i poetyckiej oprawie – tak w skrócie możemy podsumować wernisaż wystawy „Etno Wieluń” autorstwa Marzeny Hettich-Uryszek. Spotkanie rozpoczęły wokalistki Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu ze swoją mentorką Zofią Szpikowską, które zaprezentowały ludowy repertuar w nowoczesnych aranżacjach.

Wystawa Marzeny Hettich-Uryszek to zbiór fotografii, na których aktywne mieszkanki ziemi wieluńskiej prezentują się w strojach ludowych. Projekt uzupełniają wiersze poetów regionu wieluńskiego. Dzisiejszego wieczoru zaprezentowały je: Diana Sibiak, Anna Jaros i Nina Pawlaczyk. To kolejna odsłona projektu, którego celem jest promocja tradycji kulturalnych ziemi wieluńskiej. Wystawę można oglądać w MZW do 8 stycznia 2023 r.

Marzena Hettich-Uryszek to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Dyplom uzyskała w pracowni profesora zw. Krzysztofa Skarbka. Posiada specjalizację w dziedzinie realizacji mediów elektronicznych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rzeźbą oraz projektowaniem graficznym. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel przedmiotów artystycznych.

Ma na swoim koncie wiele realizacji w brązie, m.in. rzeźbę upamiętniającą zbombardowanie Wielunia w 1939 r. Mieszka i tworzy w Polsce oraz w Niemczech. W malarstwie fascynuje ją człowiek, szczególnie kobieta i jej oblicza. Chętnie eksperymentuje z abstrakcją. W swojej twórczości koncentruje się na portretowaniu kobiet w różnych momentach życia, próbując tym samym uchwycić ich wyjątkowość i unikalne rysy. Malarstwo jakie tworzy to poszukiwania na granicy realizmu i abstrakcji, światłą oraz barwy.