ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

WAKACYJNE CZWARTKI W MUZEUM 2018

30 sierpnia – Przy kaflowym piecu

Tegoroczny cykl zajęć wakacyjnych Czwartki w Muzeum zamknęły warsztaty plastyczne Przy kaflowym piecu. Uczestnicy dowiedzieli się jak walczono z zimnem w czasach, gdy jedynie niedościgłym marzeniem było centralne ogrzewanie domów oraz jak powstawały kaflowe piece. Następnie grupa przystąpiła do malowania farbami rekonstrukcji renesansowych kafli piecowych, znalezionych podczas prac archeologicznych na terenie Wielunia.

9 sierpnia – Kolorowy Wieluń

Kolorowy Wieluń z kolorowej soli? Wszystko to zadziało się na kolejnych warsztatach organizowanych w wakacyjne czwartki w muzeum. Dziś uczestnicy poznawali historię niektórych budynków a następnie własnoręcznie kolorowali XVII-wieczną panoramę Wielunia za pomocą zabarwionej przez siebie soli. Gratulujemy pomysłowości i cierpliwości.

2 sierpnia – Śladem zapomnianych ulic Wielunia

Uczestnicy zgromadzeni na kolejnych zajęciach wakacyjnych, zaproponowanych dla dzieci i młodzieży przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ramach inicjatywy Czwartki w Muzeum, odbyli wirtualny spacer po ulicach naszego miasta. Spotkanie było okazją do przedstawienia historii wieluńskich ulic, omówienia zmian w ich nazewnictwie oraz do poznania kilku ciekawych opowieści z nimi związanych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. gdzie w centrum Wielunia znajdowała się ulica Żabia, Źródelna czy Błotna, która z ulic jest najstarszą ulicą Wielunia oraz dlaczego obecna ulica H. Sienkiewicza nosiła w XV w. nazwę Rycerska.

26 lipca – Wieluńskie statki

Gratulacje dla wszystkich uczestników pierwszej bitwy morskiej w historii Wielunia, rozegranej w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ramach cyklu wakacyjnych spotkań Czwartki w Muzeum. W szczególności zaś wyrazy uznania dla zwycięzców – dowódców flotylli statków walczących pod Czerwoną Banderą, którzy pokonali oponentów spod znaku Różowej Bandery po bardzo wyrównanej walce. Uczestnicy gry interaktywnej Wieluńskie statki poznali także historię zaślubin Polski z morzem, losy dwóch polskich statków noszących imię „Wieluń”, różne metody kamuflażu okrętowego, tradycje i rytuały towarzyszące wodowaniu nowych statków oraz odpowiedź na pytanie trudniejsze, niż się może wydawać: czym bandera różni się od flagi?

12 lipca – Zauroczeni rzeźbą – 735-lecie Wielunia

Podczas zajęć warsztatowych „Zauroczeni rzeźbą – 735-lecie Wielunia”, które odbyły się w ramach projektu Czwartki w Muzeum uczestnicy wykonywali herb naszego miasta. Grupa młodsza bawiła się w glinie rzeźbiarskiej, zaś starsi próbowali swoich umiejętności rzeźbiąc w desce lipowej. Zajęcia rzeźbiarskie odbywają się dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Skip to content