ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

V MARSZ NADWARCIAŃSKIM SZLAKIEM WOJNY OBRONNEJ 1939

W ostatni dzień maja (31.05) Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym Bataliony Obrony Narodowej zorganizowały V Marsz Nadwarciańskim Szlakiem Wojny Obronnej 1939 r.

Wzięło w nim udział łącznie 134 osoby. Byli to uczniowie i opiekunowie pięciu szkół: Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wierzchlesie, Szkoły Podstawowej w Kraszkowicach, Katolickiego Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Bp. Teodora Kubiny w Wieluniu oraz Katolickiego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Bł. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu.

Tegoroczny Marsz, który odbył się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej otrzymał Patronat Honorowy Burmistrza Wielunia – Pawła Okrasy. Partnerami w jego organizacji byli: Nadleśnictwo Wieluń, Gmina Wierzchlas oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu. Zgodnie z zaproponowanym programem Marsz rozpoczął się w Krzeczowie, gdzie po powitaniu przez organizatorów wszystkich uczestników wydarzenia i przypomnieniu przez przedstawiciela Nadleśnictwa o konieczności zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i należytego zachowania się w lesie, grupa wyruszyła na szlak wzdłuż linii umocnień Wojska Polskiego z 1939 r. Marsz był okazją do przypomnienia o wydarzeniach jakie rozegrały się w tej części ziemi wieluńskiej we wrześniu 1939 r. oraz o dziejach poligonu wojskowego utworzonego na obszarze nadwarciańskim w 1938 r. Jedną z atrakcji Marszu były zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, które rozegrano na strzelnicy przedwojennego poligonu. Zawody przygotowali, przeprowadzili i nadzorowali bezpieczeństwo uczestników: Jerzy Śmiałek – instruktor strzelecki, prezes Klubu Strzelectwa Sportowego „Snajper” w Wójcinie oraz Cezary Wróbel, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu. Po dotarciu do wsi Bobrowniki uczestnicy otrzymali gorący, dwudaniowy posiłek, a następnie ogłoszono wyniki zawodów strzeleckich. Ich zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy.

Marsz zakończył się o godzinie 13.00 po oficjalnych podziękowaniach ze strony organizatorów za udział i pomoc przy tegorocznym Marszu. Nad bezpieczeństwem medycznym Marszu czuwał ratownik medyczny.

Tegoroczny Marsz otrzymał patronat medialny: Dziennika Łódzkiego, Dwutygodnika Wieluniak oraz Radia Ziemi Wieluńskiej i Telewizji Kablowej Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Skip to content