10. marca 2014 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej miało miejsce spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Tematyką przewodnią poniedziałkowego spotkania były badania archeologiczne na tzw. „Łączce” na Cmentarzu Powązkowskim, których celem było zbadanie tożsamości bohaterów podziemia antykomunistycznego zamordowanych przez tzw. „władzę ludową” w okresie powojennym.
Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania filmu dokumentalnego w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego pt. „Kwatera Ł”. Przedstawiał on przebieg badań archeologicznych na tym znanym warszawskim cmentarzu oraz towarzyszące temu refleksje.
Ukoronowaniem poruszającej projekcji był wykład archeologa, członka grupy poszukiwawczej ofiar terroru, Michała Nowaka, zatytułowany „Poszukiwanie miejsc pochówku ofiar terroryzmu komunistycznego w Polsce”.
Opisał on etapy prac na „Łączce”. Szacuje się, że w całej „Kwaterze Ł” znajdują się szczątki ponad 300. polskich działaczy państwa podziemnego. Do tej pory udało się zidentyfikować 28. pogrzebanych tam żołnierzy.
Idea stworzenia Klubów Historycznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zrodziła się w 2002 r. w Warszawie i jest efektem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Do podstawowych zadań Klubów należy przekazywanie swoim członkom oraz społeczeństwu opartej na najnowszych badaniach wiedzy historycznej, obejmującej dzieje Polski i losy jej obywateli w okresie II wojny światowej, a także w okresie powojennego komunistycznego zniewolenia i oporu społecznego do 1989 r. Pierwszy w regionie łódzko-kaliskim Klub Historyczny im. gen. „Grota” powstał w Łodzi w 2004 r. Poza Łodzią, na obszarze działania wspierającego ich pracę Oddziału IPN w Łodzi funkcjonują obecnie Kluby w Kaliszu, Wieluniu, Sieradzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim, Głownie, Ostrowie Wielkopolskim i w Zduńskiej Woli.