ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

SKARBY DOLINY PROSNY

Denar Bolesława Chrobrego, monety celtyckie, rzymskie i arabskie – między innymi takie perełki numizmatyczne można oglądać na wystawie „Skarby doliny Prosny” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Prezentowane eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, stacja w Kaliszu. Całość dopełniają znaleziska wieluńskiego muzeum, m.in. unikatowy w skali kraju scytyjski sztylet – akinakes.

Otwarcie wystawy w dniu 7 kwietnia zaszczycili swoją obecnością m.in.: Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, Sylwia Kucharska – Dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, autorzy wystawy – Leszek Ziąbka oraz Adam Kędzierski, kierownik Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego w ramach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Karolina Różewska – Dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej, Marta Walak – Dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, o. Ludwik Kaszowski z Klasztoru Ojców Paulinów w Wieruszowie.

Wystawę rozpoczynają znaleziska z epoki brązu – m.in. biżuteria i broń. Dalej eksponowane są zabytki związane z wpływami Celtów i Rzymian, a więc pradawnym szlakiem bursztynowym. Są to m.in. monety, zapinki i kolczyki z bursztynem. Można także zobaczyć, jak na początku naszej ery wyobrażano sobie świat. Na planszach prezentowane są mapy Ptolemeusza, uczonego greckiego pochodzenia, jedne z najstarszych map świata z zaznaczonym obszarem Europy, Azji i Afryki.

Kolejna gablota to w całości wyposażenie grobu kowala sprzed ponad dwóch tysięcy lat, odkryte na cmentarzysku w Wesółkach. Bardzo bogato przedstawiają się zabytki z okresu wczesnego średniowiecza. Są to m.in. arabskie dirhemy, wspomniany denar Bolesława Chrobrego, jeden z dwóch znalezionych w Polsce egzemplarzy, patena kaliska Mieszka III oraz fragment złotej zausznicy z głową byka. Wystawę kończą skarby monet z Kalisza i denary jagiellońskie z Kościelnej Wsi.

Ekspozycja będzie czynna do 5 czerwca 2016 r..

Skip to content