ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

PREZYDENCI POLSKI I NIEMIEC W MUZEUM ZIEMI WIELUŃSKIEJ

Prezydent Polski Andrzej Duda i Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier 1 września 2019 gościli w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie spotkali się ze świadkami bombardowania i obejrzeli nową wystawę stałą „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”.

– Kiedy zaprosiłem Pana Prezydenta na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej powiedziałem, że w Polsce są dwa symboliczne miejsca – Wieluń i Westerplatte. Wybór padł na Wieluń. Wierzę, że rolą Prezydenta w Niemczech jest sprawowanie rządów nad umysłami ludzi, nad pamięcią i dzięki tej dzisiejszej wizycie w Niemczech zacznie się mówić o Wieluniu, o tym, jak wyglądał początek II wojny światowej – podkreślał Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Frank-Walter Steinmeier przyznał, że jego intencją było zwrócenie uwagi mediów i opinii publicznej w Niemczech na dramat ludności cywilnej.

– Zbyt niewielu Niemców wie dzisiaj o tym miejscu. Wieluń musi być obecny w naszych umysłach i naszych sercach – mówił Prezydent Niemiec zwracając się do naocznych świadków bombardowania miasta.

Skip to content