ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

POWSTANIE STYCZNIOWE W PRASIE ZAGRANICZNEJ. RYCINY Z KOLEKCJI KRZYSZTOFA KURA

W dniu 1 kwietnia pod patronatem Burmistrza Wielunia Janusza Antczaka odbyło się otwarcie wystawy „Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z kolekcji Krzysztofa Kura”, której towarzyszył koncert w wykonaniu artystów z Filharmonii im. Romualda Traugutta, zatytułowany „Boże, coś Polskę. Pieśni Powstania Styczniowego”.

Na otwarcie wystawy zaprosili Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Krzysztof Dudek – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Krzysztof Kur kilka lat temu podjął starania, aby na 150. rocznicę Powstania Styczniowego przygotować wystawę oryginalnych rycin poświęconych tamtym wydarzeniom. Właściciel kolekcji zaczął zbierać drzeworyty i litografie, które wcześniej wycięto z oryginalnej prasy pochodzącej z lat 60. XIX wieku. Grafiki wchodzące w skład kolekcji są wykonane w różnych technikach. Pochodzą głównie z takich gazet zagranicznych, jak: „L’Illustrazione Universale”. „Le Monde Illustré”,”Illustrated Times”, „Illustrirte Zeitung”, „Le Journal Illustré”, „New York Illustrated News”.

Na ekspozycji można podziwiać około 100 oryginalnych rycin pochodzących z lat 1860-1868. Grafiki poświęcone są Polsce i burzliwym wydarzeniom, które rozgrywały się na jej ziemiach. Ryciny uwzględniają także działania europejskiej dyplomacji, która w tym okresie usiłowała rozwiązać tzw. sprawę polską. Przedstawiają również życie codzienne sprzed wybuchu Powstania Styczniowego, z okresu manifestacji patriotycznych 1861-1862 oraz sceny poświęcone potyczkom i bitwom powstańczym.

Wystawę uzupełnia dziewiętnastowieczna broń biała i palna oraz pamiątki patriotyczne pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

EnglishGermanPolishUkrainian