
Muzeum Ziemi Wieluńskiej wraz z Pocztą Polską wydało okolicznościową kartkę pocztową z okazji 90-lecia wieluńskiego muzealnictwa. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Kartkę w cenie 1 zł można nabyć w siedzibie muzeum przy ul. Narutowicza 13. Jest także dostępna w Urzędach Pocztowych na terenie Wielunia.
90 lat temu w Wieluniu powstało Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Była to pierwsza tego typu placówka w regionie. Posiadała cenne zbiory numizmatyczne, archeologiczne i dokumenty, po których ślad zaginął w czasie wojny.
Otwarcie muzeum nastąpiło dokładnie 10 października 1926 roku. Placówka została zorganizowana od podstaw rękami lokalnych społeczników.
„Już od kilku lat kiełkowała myśl stworzenia muzeum historycznego w Wieluniu, jako ośrodka prastarej Ziemi Rudzkiej ? później nazwaną Wieluńska, tak bogata w historyczne pamiątki chwalebnej naszej przeszłości. I myśl ta pozostała by może jeszcze długie lata w krainie projektów, gdyby Wieluńskie Koło Macierzy Szkolnej ? nie zabrało się energicznie do realizacji tej myśli” – tak donosił o otwarciu muzeum tygodnik informacyjno-społeczny „Głos Ziemi Wieluńskiej”. Początkowo muzeum mieściło się w czterech salach dawnego zamku królewskiego, a od 1936 roku w budynku byłej cerkwi.
Pomysłodawczynią i wielką orędowniczką powstania muzeum była Felicja Rymarkiewiczowa, właścicielka majątku w podwieluńskim Niedzielsku. To ona poświęciła swój czas i znaczne środki finansowe na zgromadzenie a następnie udostępnienie zbiorów. Po wojnie Muzeum Ziemi Wieluńskiej odrodziło się dopiero w roku 1964 dzięki staraniom prof. Tadeusza Olejnika.