
W dniu 13 lutego 2013 r. otwarto wystawę Okno w przeszłość. Badania archeologiczne starego miasta w Wieluniu, sezony 2010 – 2011.
Wystawa jest plonem badań prowadzonych w Wieluniu na działkach między ulicami Barycz a Królewską. Na terenie tym spółka SGM realizuje budowę kompleksu handlowo-usługowego. Warunkiem uzyskania zezwolenia było sfinansowanie prac archeologicznych. W trakcie trwających pięć miesięcy badań odkryto niemal 50 tys. zabytków. Są to przedmioty z drewna, skór zwierzęcych, poroża, metali, ceramiki i kości. Do zaprezentowania wybrano najlepiej zachowane: elementy uzbrojenia, naczynia stołowe i kuchenne, kafle piecowe, skórzane obuwie, kości do gry, detale architektoniczne i inne.
Goście przybyli na otwarcie zostali powitani przez dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka. Następnie wysłuchali kilku słów o badaniach i wystawie z ust prowadzących badania i autorów wystawy archeologów Bogusława Abramka i Waldemara Golca. Głos zabrali również przedstawiciel inwestora Marek Szydłowski oraz Burmistrz Wielunia Janusz Antczak. Najcenniejszym najprawdopodobniej eksponowanym obiektem jest siodło z XV w.
To pierwsze w Polsce odkrycie tak dobrze zachowanego obiektu. Dla podkreślenia jego wyjątkowości obok oryginału prezentowana jest jego replika wykonana przez kaliskiego rymarza Mieczysława Machowicza.
Wystawę można zwiedzać do 23 czerwca 2013 r.