ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

NOC MUZEÓW 2017

Spacer po średniowiecznym Wieluniu, koncert Orkiestry Dętej z Łubnic, wyprawa na Czarny Ląd z księdzem misjonarzem Maciejem Osetem i występy zespołów folklorystycznych – to tylko niektóre z atrakcji Nocy Muzeów 2017, która miała miejsce 20-21 maja w Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Zwiedzający mogli tego dnia bezpłatnie obejrzeć wystawy stałe i czasowe przygotowane z myślą o dorosłych i dzieciach. W nawiązaniu do wystawy o najstarszych dziejach Wielunia, maluchy malowały chorągiewki z herbem ziemi wieluńskiej, mogły też przymierzyć przyłbicę i sprawdzić ile ważył rycerski miecz.

Joanna Bogus i Mateusz Jakubowski – zwycięzcy I Powiatowego Konkursu Krasomówczego zaprezentowali ciekawe wystąpienia. Z kolei podróż na Czarny Ląd z księdzem Maciejem Osetem, który siedem lat spędził na misjach w Zambii i Jamajce była ciekawa i pouczająca. W muzeum można nadal oglądać zdjęcia księdza Macieja na wystawie fotograficznej Dzieci Afryki.

Na chwilę można też było przenieść się w czasie na przejście graniczne w Praszce, Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej w podziemiach muzeum zadbało o przedwojenny klimat powiatu wieluńskiego.

Noc Muzeów wsparło w tym roku Biuro Podróży Kolumb, które obchodziło 25-lecie swego istnienia. Z tej okazji zaprosiło także na prelekcję pani Alicji Belki, która opowiadała o podróżowaniu z „Kolumbem”.

W Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie królowały zespoły folklorystyczne z Chotowa i Ożarowa. Otwarto też interesującą wystawę karykatur autorstwa Jacka Frankowskiego. To plastyk nagrodzony „Złotą Szpilką ’91” za projekty lalek do telewizyjnej szopki „Polskie ZOO”. Na wystawie można zobaczyć karykatury wielunian, wśród nich znane osoby ze świata polityki i kultury.

Skip to content