W dniu 27 września 2015 r. w wieluńskim muzeum otwarto nową wystawę czasową „Nie pójdziesz w ogień klocku mój – podtrzymywanie ludowych tradycji rzeźbiarskich na ziemi wieluńskiej”. Na ekspozycji zaprezentowano rzeźby o charakterze ludowym, które zgłosili na konkurs rzeźbiarze z terenu wieluńskiego. Konkurs rzeźbiarski oraz wystawa pokonkursowa stanowią ostatni element realizowanego przez nasze muzeum programu Dziedzictwo kulturowe – kultura ludowa i tradycyjna, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przed oficjalnym otwarciem wystawy dyrektor muzeum Jan Książek przybliżył przybyłym gościom tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, w której nasza instytucja wzięła udział. Zaprezentowano ponadto spot reklamujący w publicznej Telewizji Polskiej ochronę zabytków. W materiale reklamowym wykorzystano zdjęcia Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie – Oddział MZW oraz wiatraka w Kocilewie. Następnie omówiono wszystkie elementy zadania w ramach programu ministerialnego noszącego taką nazwę jak otwierana wystawa, które nasze muzeum realizuje. Pomysłodawca projektu, kustosz Tomasz Spychała wyjaśnił, na czym polegały zajęcia warsztatowe z nauki rzeźbienia, w których wzięło udział ponad 500 osób, jak również przypomniał jak powstawały rzeźby figuralne, które można podziwiać na skwerze przed muzeum.
Najważniejszym punktem dzisiejszego spotkania było wręczenie nagród i wyróżnień dla 19 rzeźbiarzy biorących udział w konkursie. W sumie na konkurs rzeźbiarze amatorzy dostarczyli 86 prac. Specjalną nagrodę za całokształt twórczości, ufundowaną przez Starostę Wieluńskiego Andrzeja Stępnia, otrzymał Henryk Hernant z Wierzchlasu. Nagrodę w imieniu Starosty wręczyli Andrzej Chowis – radny Sejmiku Województwa Łódzkiego i Grażyna Ryczyńska – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu. Drugą nagrodę specjalną – ufundowaną przez Burmistrza Wielunia Pawła Okrasę – otrzymał Andrzej Kołaczek – najmłodszy uczestnik konkursu z terenu Gminy Wieluń. Pozostałe nagrody wręczyli Burmistrz Wielunia i Dyrektor Muzeum.
Uroczyste otwarcie wystawy i podsumowanie projektu ministerialnego „Nie pójdziesz w ogień klocku mój – podtrzymywanie ludowych tradycji rzeźbiarskich na ziemi wieluńskiej” uświetniły występy Zespołu Śpiewaczego „Włościanie” z Chotowa oraz Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Ożarowa. Ponadto Zbigniew Kryściak, posługujący się gwarą wieluńską gawędziarz z Chotowa, zaprezentował humorystyczną opowieść „Hanuś”.
Lista nagrodzonych uczestników konkursu rzeźbiarskiego.
I miejsce:
– Andrzej Czyż
– Józef Fiedor
– Grzegorz Kołaczek
II miejsce:
– Maria Mikołajczyk
– Jan Posmyk
– Wacław Zabłocki
III miejsce:
– Henryk Chałubiec
– Józef Kępiński
– Henryk Staszko
– Łukasz Zabłocki
Wyróżnienia:
– Anna Zabłocka
– Marek Jura
– Janusz Pacak
– Zdzisław Spodzieja
Wyróżnienia honorowe za udział w konkursie:
– Krzysztof Borkowski
– Michał Ciupa
– Marian Krawczyk