ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

JUBILEUSZ 55-LECIA ODRODZONEGO MUZEUM ZIEMI WIELUŃSKIEJ

W dniu 27 marca 2019 Muzeum Ziemi Wieluńskiej obchodziło Jubileusz 55-lecia swojej powojennej działalności. W spotkaniu wzięło udział wielu gości, którzy nie szczędzili życzeń i ciepłych słów o działalności muzeum i jego pracownikach. Wśród nich byli m.in.: poseł RP Paweł Rychlik, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, Starosta Wieluński Marek Kieler, Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi prof. Ryszard Grygiel, jednocześnie Przewodniczący Rady Muzeum, zastępca dyrektora Biura Administracji i Logistyki Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Mariusz Bratos, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Akulicz, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Łódzkiego Andrzej Chowis, Wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk, Wicestarosta Wieluński Krzysztof Dziuba, Sekretarz Miasta Magdalena Majkowska, byli dyrektorzy MZW: Tadeusz Olejnik i Bogusław Abramek.

Jubileusz muzeum był okazją do zaakcentowania aktywności instytucji na rzecz rozwoju kultury w regionie i prezentacji szerokiej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i wydawniczej. Wspomnienia przywołał film „Zatrzymane w kadrze” przy gotowany m.in. z materiałów archiwalnych MZW.

Choć tradycje muzealne w Wieluniu są dużo starsze, z przedwojennego muzeum nie zachowały się żadne obiekty. W roku 1964 odrodzone muzeum powstało od podstaw dzięki staraniom prof. Tadeusza Olejnika.

Skip to content