ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

JAN MATEJKO – ARTYSTA, KOLEKCJONER, NAUCZYCIEL

Ekspozycję Jan Matejko – artysta, kolekcjoner, nauczyciel przygotowano z okazji jubileuszu 50. lecie odrodzonego Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Jan Matejko to malarz, który ukształtował wyobraźnię historyczną kilku pokoleń Polaków. Jego obrazy prezentowane na wystawach w Paryżu, Wiedniu czy Berlinie zdobywały medale i najwyższe wyróżnienia sławiąc polskie malarstwo 2 poł. XIX w.

Wystawa zorganizowana ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie Oddział Dom Jana Matejki przedstawia dokonania artysty nie tylko powszechnie znane czyli malarskie. Prezentujemy rysunki rzemiosła artystycznego, studia kostiumowe, studia z rzeźb a także drzeworyty i litografie wykonane według obrazów artysty, w tym np. zaginionego obrazu pt. Uczta u Wierzynka.
Ponadto na ekspozycji można prześledzić historię ubiorów w Polsce (różnych warstw społecznych) od Bolesława Wstydliwego do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kartony z litografiami według rysunków Matejki pt. Ubiory w Polsce 1200 – 1795 wydane przez M. Salbę w 1875 r. kolorował akwarelą sam mistrz. Cennym i bardzo ciekawym obiektem jest płaskorzeźba zrealizowana w srebrnej blasze według obrazu Matejki pt. Rejtan z 1894 r. Wykonał ją Józef Nałęcz-Hakowskiego znakomity złotnik i cyzeler polski, który doskonalił się zawodowo w najlepszych pracowniach Wiednia, Lyonu, Paryża i Londynu.
Niezwykle interesującym przykładem malarstwa jest obraz Utopiona w Bosforze z 1872 r., który powstał podczas pobytu artysty w Konstantynopolu. Ten „mało matejkowski, romantyczny i impresjonistyczny” obraz na wystawę użyczyło Muzeum Książąt Lubomirskich Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Zainteresowania kolekcjonerskie artysty dokumentują przykładowe ubiory, biżuteria i rzemiosło artystyczne.

Skip to content