ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

INAUGURACJA PIESZEGO SZLAKU NIEPODLEGŁOŚCI

Uroczysta inauguracja Pieszego Szlaku Niepodległości miała miejsce 19 marca 2018 roku w dniu imienin Józefa Piłsudskiego. Pod tablicą poświęconą Marszałkowi zebrali się przedstawiciele władz, harcerze i mieszkańcy. Wartę honorową przy tablicy J. Piłsudskiego wystawiło Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej, a mundury z epoki zaprezentowało Stowarzyszenie Historyczne Strzelcy Kaniowscy.

Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek pokrótce przedstawił ideę wytyczenia szlaku i wskazał na potrzebę edukacji historycznej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Na trasie szlaku znalazły się m.in.:
Kościół Św. Józefa. Zarówno na zewnętrznej jego elewacji, jak również w środku znajdują się tablice poświęcone bohaterom walk o wolność, w tym Jana Łączkowskiego – obrońcy Lwowa.
Stary Rynek – miejsce, które w 1930 roku przemianowano na Plac Legionów na pamiątkę wizyty legionistów w 1914 roku.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Można w nim obejrzeć prezentację ukazującą postacie legionistów wieluńskich, powstańców śląskich i bohaterów wojny bolszewickiej.
Pomnik poświęcony wieluńskim harcerzom. Głaz postawiony w parku im. rtm. Pileckiego z okazji 70. rocznicy utworzenia pierwszej drużyny w Wieluniu. Obecnie harcerstwo ma już ponad 100 lat a jego powstanie ściśle wiąże się z odzyskiwaniem niepodległości.
ul. Piłsudskiego, ul. Paderewskiego. Dwie wielkie postacie, które poczyniły wiele starań na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Marszałek Piłsudski głównie czynił zabiegi militarne, a pianista Ignacy Jan Paderewski dyplomatyczne.
Pomnik Orląt Polskich na wieluńskim cmentarzu, gdzie zostali pochowani żołnierze powstań śląskich i wojny bolszewickiej.

Otwarcie szlaku to pierwsze z wydarzeń w Wieluniu upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wstępem do obchodów był wybór logo „Wieluń dla Niepodległej”.

Skip to content