ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

FERIE W MUZEUM 2016

 

15 lutego odbyły się pierwsze zajęcia warsztatowe przygotowane przez pracowników Muzeum Ziemi Wieluńskiej na okres ferii zimowych. Skupiały się one wokół bohaterów ze znanej animacji pt. „Epoka lodowcowa”. Na zajęciach zostały omówione prehistoryczne zwierzęta, które można zobaczyć w popularnej bajce. Następnie dzieci, które uczestniczyły w warsztatach, na specjalnie do tego przygotowanej ścianie, mogły narysować kredą swoich ulubionych bohaterów.

Warto dodać, iż zajęciom towarzyszyły współczesne odgłosy takich zwierząt, jak lew, niedźwiedź, czy słoń, które było słychać w tle.

19 lutego w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyły się kolejne warsztaty przygotowane w ramach zajęć z cyklu „Ferie w muzeum”. Tym razem uczestnicy mogli samodzielnie wykonać pradziejową biżuterię, a także dowiedzieć się czegoś więcej na temat dawnych zwyczajów modowych.

Te warsztaty przybliżyły uczestnikom technikę wykonywania ozdób z drutu miedzianego. Formowali drucik za pomocą metalowych, niewielkich szczypiec, a następnie przyozdabiali go świecącym koralem. Wszystko to robiono na wzór pradawnego warsztatu, dzięki czemu dzieci poznały dawne zwyczaje i sposoby tworzenia biżuterii tysiące lat temu. Dużym powodzeniem cieszyły się także zajęcia prowadzone 22 lutego przez etnografa Tomasza Spychałę, na których uczestnicy warsztatów wycinali ludowe wzory.

24 lutego odbyły się kolejne warsztaty pt.. Barwa i kształt – rola znaków herbowych w średniowiecznej Polsce. Historyk Marek Gogola omówił herb Wieniawa, którym posługiwał się znany kronikarz Jan Długosz. Następnie uczestnicy pomalowali gipsowy odlew prezentowanego herbu.

26 lutego odbyły się ostatnie zajęcia w ramach „Ferii w muzeum” – Wieluński sport w pigułce, podczas których uczestnicy dowiedzieli się o historii sportu na ziemi wieluńskiej. Pytane przez przewodnika dzieci otrzymywały za prawidłowe odpowiedzi nagrody, którymi były gadżety w formie chorągiewek, długopisów, plakatów oraz breloków pozyskanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej od klubu siatkarskiego Skra Bełchatów.

Dla mieszkańców Gminy Wieluń udział w zajęciach warsztatowych był bezpłatny.

Skip to content