ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2018

Muzeum Ziemi Wieluńskiej co roku włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Za nami już dwa z zaplanowanych wydarzeń, które miały miejsce 9 września 2018: IV Muzealny Rajd Rowerowy szlakiem kolejki wąskotorowej do dawnej granicy oraz wernisaż wystawy Jura i Karkonosze – Wrota czasu. Malarstwo Jolanty Madej i Janusza Motylskiego.

Uczestnicy rajdu wystartowali dokładnie o godz. 11.00 spod muzeum, by następnie ruszyć w dalszą drogę trasą kolejki wąskotorowej. To właśnie kolejką sto lat temu w roku 1918 z Wielunia uciekali żołnierze niemieccy. Rowerzyści dotarli śladem kolejki aż do Praszki, gdzie funkcjonowało przejście graniczne pomiędzy zaborami pruskim i rosyjskim. Zwiedzili także praszkowskie muzeum.

Tego samego dnia po południu w muzeum miało miejsce otwarcie wystawy malarstwa Jolanty Madej i Janusza Motylskiego. To artyści, którzy bywali na plenerach w Wieluniu, pochodzący z dwóch krain geograficznych: Jury i Karkonoszy. W swych pracach prezentują różne odsłony terenów bliskich ich sercom, które są bardzo ciekawe pod względem geograficznym, historycznym i artystycznym. Podczas wernisażu swoje wiersze zaprezentowała poetka Nina Pawlaczyk.

Skip to content