ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@muzeum.wielun.pl

PROJEKT
"ŚLADAMI (NIE)ZWYKŁEGO BOHATERA BOHDANA PILARSKIEGO"
- WYJAZD EDUKACYJNY

Muzeum Ziemi Wieluńskiej w partnerstwie z II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu realizuje projekt edukacyjny „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Projekt koncentruje się wokół postaci Bohdana Pilarskiego – kuriera AK, kierownika programowego Filharmonii Narodowej, propagatora muzyki klasycznej, opozycjonisty w PRL, posła RP, który przez wiele lat mieszkał w Krupce (pow. wieruszowski). W ramach projektu uczniowie II LO ruszą śladami Bohdana Pilarskiego przez powiat wieluński i wieruszowski zbierając wspomnienia o tej niezwykłej postaci. W trakcie realizacji projektu uczniowie zostaną wyposażeni w instrumenty i wiedzę służące do zbierania materiału. W tym celu wezmą udział w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych. Poprzedzi je wizyta w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie od czerwca do listopada 2023 jest prezentowana wystawa poświęcona Bohdanowi Pilarskiemu. Młodzież będzie miała możliwość obcowania z dorobkiem intelektualnym Bohdana Pilarskiego poprzez lekturę jego dzienników, korespondencji m.in. z Czesławem Miłoszem, Zbigniewem Herbertem czy Witoldem Lutosławskim. Wybrane fakty z życia bohatera zaprezentowane zostaną na tle przełomowych wydarzeń w dziejach Polski, co podkreśli jego znaczenie w szerszej, ponadlokalnej historii.

Celem projektu jest odpowiedź na pytanie czy Bohdan Pilarski był postacią pomnikową, czy zwykłym człowiekiem, którego wybory moralne i postawa patriotyczna sprawiły, że w oczach wielu może uchodzić za bohatera.

Warsztaty dziennikarskie dla uczniów II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu zorganizowane przez MZW już za nami. O pracy dziennikarza, sposobie autoprezentacji i realizacji materiałów opowiadał młodzieży redaktor Leszek Bonar, od 40 lat związany z Telewizją Polską. Warsztaty „Medialne ABC” to część projektu „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” realizowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra 2023.

Skip to content