ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

DWANAŚCIE DEKAD MODY. ANALOGIE I KONTRASTY

Dwanaście dekad mody. Analogie i kontrasty to wystawa prezentująca ubiory damskie i męskie powstałe pomiędzy schyłkiem XIX w. a czasami współczesnymi, pochodzące z kolekcji Działu Odzieży Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Bogactwo i różnorodność mody minionych dwunastu dekad znajduje swoje odzwierciedlenie w obszernej kolekcji Działu Odzieży CMW, liczącej ponad 3200 pozycji inwentarzowych. Pośród eksponowanych obiektów w Muzeum Ziemi Wieluńskiej znajdują się ubiory codzienne, sportowe, wieczorowe i okazjonalne (w tym suknie ślubne), a także bielizna, obuwie i akcesoria stroju.

Zamierzeniem wystawy jest ukazanie mody powstałej w minionych 120 latach w całej jej różnorodności, ze szczególnym podkreśleniem analogii i kontrastów, które można dostrzec, porównując ze sobą ubiory z różnych, niekiedy dość odległych od siebie czasów.

Na ekspozycji odchodzi się od przedstawiania ubiorów w układzie chronologicznym, a ukazuje podejście problemowo-porównawcze. Powstałe w różnych latach obiekty zostały zaprezentowane w parach (a w kilku przypadkach – w niewielkich grupach), dobranych ze względu na istniejące pomiędzy nimi podobieństwa i różnice.

Skip to content