Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego Muzeum Ziemi Wieluńskiej www.muzeum.wielun.pl/
Data publikacji strony internetowej: 1.02.2022
Data ostatniej dużej aktualizacji: 1.02.2022
Oświadczenie sporządzono dnia 22.09.2020. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Na stronie internetowej znajdują się grafiki, do których nie dodano tekstów alternatywnych dla osób Niedowidzących.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Wojciech Knaga, adres poczty elektronicznej mzw@poczta.onet.pl Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 601 929 303. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu dysponuje pięcioma budynkami:
Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, budynek główny, ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń
Do budynku prowadzi wejście od ul. Narutowicza. Do drzwi prowadzą schody. Nad wejściem nie ma głośników naprowadzających dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Schody wewnątrz budynku prowadzą na poziom parteru muzealnego mieszczącego recepcję (po prawej) i 4 sale wystawowe. Do piwnic mieszczących 3 sale wystawiennicze oraz toaletę prowadzą dłuższe, kilkunastopniowe schody. Na pierwsze piętro prowadzą długie i strome schody. Budynek nie jest wyposażony w windę. Nie posiada pętli indukcyjnych. Nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Przy budynku Muzeum nie ma wydzielonych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. W wieży nie ma toalety z usprawnieniami dla osób niepełnosprawnych. Istnieje możliwość wejścia do budynku Muzeum z psem przewodnikiem. Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Baszta Męczarnia, ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń
Do budynku prowadzi brukowana droga od parkingu wewnętrznego wspólnoty mieszkaniowej budynku przy ulicy Okólnej 2. Nad wejściem nie ma głośników naprowadzających dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Parter budynku prezentujący część eksponatów wystawy muzealnej nie posiada większych utrudnień architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Na trzy kolejne piętra baszty oraz punkt widokowy na szczycie prowadzą długie, strome schody. Budynek nie jest wyposażony w windę. Nie posiada pętli indukcyjnych. Nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Przy budynku nie ma wydzielonych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. W wieży nie ma toalety. Istnieje możliwość wejścia do budynku Muzeum z psem przewodnikiem. Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, Ożarów
Do budynku prowadzi od muzealnego parkingu brukowana ścieżka. Przed drzwiami wejściowymi dwa schody. Po wcześniejszym umówieniu lub zgłoszeniu na miejscu prośby o ułatwienie dostępu, pracownicy rozkładają metalową rampę. Nad wejściem nie ma głośników naprowadzających dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Całość sal wystawowych znajduje się na parterze i jest łatwo dostępna dla osób niepełnosprawnych. Budynek nie posiada pętli indukcyjnych. Nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Toaleta nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych (zostanie dodana w sąsiednim budynku gospodarczym w rezultacie trwającego remontu obiektu). Przy budynku Muzeum nie ma wydzielonych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Istnieje możliwość wejścia do budynku Muzeum z psem przewodnikiem. Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Kamienica w parku Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, Ożarów
Do budynku prowadzi jedno wejście po równoległych dwóch ciągach schodów. Nad wejściami nie ma głośników naprowadzających dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Budynek nie jest wyposażony w windę. Nie posiada pętli indukcyjnych. Nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Przy budynku nie ma wydzielonych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. W budynku kamienicy nie ma toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Istnieje możliwość wejścia do budynku Muzeum z psem przewodnikiem. Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Wiatrak typu Koźlak, Ożarów 260
Na parter budynku prowadzi jedno wejście z wysokim progiem. Do wejścia na pierwsze piętro budynku prowadzą strome drewniane schody. Nad wejściami nie ma głośników naprowadzających dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Budynek nie jest wyposażony w windę. Nie posiada pętli indukcyjnych. Nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Przy budynku Muzeum nie ma wydzielonych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. W budynku wiatraka nie ma toalety. Istnieje możliwość wejścia do budynku Muzeum z psem przewodnikiem. Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.