ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

BARWY ŁOWICKIEGO – TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

 

Z okazji wystawy
BARWY ŁOWICKIEGO – TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Muzeum Ziemi Wieluńskiej

zaprasza grupy przedszkolne i szkolne na zajęcia warsztatowe, które będą się odbywać w dniach od 29 września do 21 listopada 2014 r.

Dzieci zwiedzą z przewodnikiem wystawę czasową „Barwy łowickiego – tradycja i współczesność”, wypożyczoną ze zbiorów Muzeum w Łowiczu, która przybliża kulturę i sztukę regionu łowickiego. Zabytki zgromadzone na wystawie ukazują bogactwo i różnorodność kultury duchowej i materialnej mieszkańców regionu zwanych Księżakami Łowickimi lub Łowiczanami. Byli to mieszkańcy wsi, położonych na terenach dawnego dominium arcybiskupów gnieźnieńskich, zwanego Księstwem Łowickim (stąd nazwa Księżacy). Obecnie region leży w granicach powiatów: łowickiego i skierniewickiego i zamieszkują go potomkowie Księżaków.

W sali poświęconej współczesnemu pejzażowi Łowickiego możemy obejrzeć eksponaty tworzone przez działających obecnie niezwykle aktywnie twórców ludowych pielęgnujących, kontynuujących i rozwijających w ciekawej formie regionalne tradycje. Zaprezentowane zostały tu rzeźby i wycinanki. Istotnym elementem tej części ekspozycji jest również strój łowicki, który współcześnie stał się symbolem polskiej kultury ludowej.

W czasie zajęć warsztatowych dzieci wykonają wycinanki wzorowane na wycinance wieluńskiej ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Każdy z uczestników warsztatów zostanie najpierw zapoznany z techniką wycinania, następnie otrzyma po dwa szablony, z których wykona swoje wycinanki.

Muzeum zapewnia niezbędne materiały do przygotowania wycinanki, jak również narzędzia do pracy.

Cena zajęć od jednego dziecka wynosi 5 zł (w cenę wliczone jest zwiedzanie wystawy z przewodnikiem).

Dyrektorów lub nauczycieli zainteresowanych spotkaniem prosimy o kontakt pod numerem telefonu: (43) 843 43 34 lub 601929303

Skip to content