ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń 43 843-43-34 mzw@poczta.onet.pl

ANIOŁOWIE SIĘ RADUJĄ

W dniu 5 grudnia 2014 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej zagościły na wystawie czasowej „Anioły”. Przybyli na otwarcie nowej ekspozycji goście, m.in. Andrzej Stępień – Starosta Wieluński, Andrzej Chowis – radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Bogdan Nawrocki – Burmistrz Wieruszowa, członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wieluniu wraz z opiekunami, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wieluniu, zaprzyjaźnieni dyrektorzy placówek kultury z powiatu wieluńskiego i wieruszowskiego oraz rzeźbiarze – bez których wystawa nie mogłaby powstać, mieli okazję na początku spotkania wysłuchać koncertu z udziałem Aniołów. Koncert przygotowali i wykonali Zofia i Zbigniew Szpikowscy wraz z wokalistami z Młodzieżowego Domu Kultury w Wieluniu. Po koncercie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy Aniołowie się radują… zorganizowanej przez Łódzki Dom Kultury. Danuta Wachowska – kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu w ŁDK wraz z Andrzejem Białkowskim przybliżyli ideę powstania ponad 200 rzeźb aniołów wykonanych przez 47 rzeźbiarzy ludowych z województwa łódzkiego. Tomasz Spychała przybliżył zaś tradycje bożonarodzeniowe na ziemi wieluńskiej.

Inspiracją dla autorów prezentowanych przedstawień aniołów był zamieszczony w tytule wystawy fragment kolędy. Uskrzydlone istoty radość z narodzenia Pana Jezusa wyrażają śpiewem i muzyko­waniem. Anielskie chóry, będące dziełami artystów ludowych, nie noszą nazw zaczerpniętych ze źródeł teologicznych. Wszystkie śpiewają po prostu na chwałę Nowonarodzonego. Szczególnie interesująco przedstawił je Antoni Kamiński z Kutna – wyrzeźbione postacie tworzą barwne szeregi lub rzędy.

Grających aniołów zaopatrzono w instrumenty muzyczne dawne i współczesne, klasyczne i ludowe, znane w różnych epokach i środowiskach.

Każdy twórca na swój oryginalny sposób przedstawia skrzydlatych mieszkańców nieba. Niektórzy artyści nawiązują do malowideł i rzeźb kościelnych, inni przybliżają region, z którego sami pochodzą, a o tej identyfikacji świadczą stroje wyrzeźbionych postaci.

Wiele wyobrażeń aniołów może wzruszać, wywoływać skojarzenia z tymi niebies­kimi posłańcami, którzy budzili pasterzy, śpiewając „Gloria!”, śnili się Józefowi – ostrzegając przed Herodem czy ukazali się Trzem Mędrcom ze Wschodu. Wśród aniołów można zauważyć także tych, którzy głosili całemu światu radosną nowinę, wskazywali drogę do ubogiej stajenki, gdzie narodził się Odkupiciel jako bezradne Dzieciątko otoczone troską Matki – Maryi i świętego Józefa. Mówiąc o „betlejemskich” wysłannikach niebios trudno nie wspomnieć o jednym z archaniołów – Gabrielu. To on zwiastował wielką nowinę Najświętszej Maryi Pan­nie, według niektórych też „przyniósł imię Jezusowi z nieba na ziemię i był obecny przy pierwszym uderzeniu Jezusowego serca”.

Wyrzeźbieni przez artystów świadkowie Bożego Narodzenia, zgromadzeni na eks­pozycji, niosą radosną nowinę dla wszystkich ludzi dobrej woli i przypominają o tym jedynym, niesłychanym wydarzeniu, które miało miejsce w Betlejem.

Bożenna Magdalena Liberska-Marinow
Skip to content