I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc... wieluńskie ślady Powstania 1944
W niedzielę 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego miał miejsce spektakl "I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc... wieluńskie ślady Powstania 1944". Publiczność mogła wysłuchać poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacji Marcina Sztendla oraz utworów powstańczych w wykonaniu Orkiestry Dętej Dzietrzkowice i zespołu harcerskiego "Pięciolinia".

Uczestnicy wydarzenia oddali cześć Powstańcom poprzez odczytanie Apelu poległych oraz złożenie kwiatów przy pomniku Powstańca Warszawskiego rtm. W. Pileckiego. Tło historyczne stanowiła inscenizacja nawiązująca do wybuchu Powstania przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej oraz 5. Wieluński Szczep "Piątka" ZHP, a także wystawa plenerowa "Wieluńskie ślady Powstania 1944" przygotowana wspólnie z Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Spektakl sfinansowano ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 lightroom gallery lightboxby VisualLightBox.com v5.9