Ukraina przed wiekami
W dniu 12 maja 2021 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę archeologiczną "Ukraina przed wiekami" ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W spotkaniu udział wzięli m.in.: dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz Radosław Liwoch - autor i kurator wystawy, który zaprezentował pokrótce jej genezę. Wystawa została przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.
Na "Ukrainie przed wiekami" wystawione są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci - od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.
- Wystawa mnogością zabytków nawiązuje do upodobań sprzed stulecia, kiedy ekspozycje dalekie były od minimalizmu. Swym niemal monochromatyzmem przywodzi na myśl wiekowe fotografie. Pokazując na sposób retro "konkrety" z przeszłości powinna dać oddech od wszechogarniającej mody na wirtualizację - podkreśla autor wystawy Radosław Liwoch.