100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego
7 maja 2021 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej można było wysłuchać prelekcji popularnonaukowych w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Zebranych gości wprowadził w temat zasłużony badacz historii ziemi wieluńskiej prof. Tadeusz Olejnik. Jako formę kultywowania więzi opolsko-wieluńskich muzeum zaprosiło dra hab. Mariusza Patelskiego, prof. Uniwersytetu Opolskiego, mającego związki rodzinne z ziemią wieluńską (przy okazji wizyty Pan Profesor przekazał do zbiorów Muzeum ponad stuletnią tkaninę samodziałową, utkaną przez jego babcię urodzoną na ziemi wieluńskiej). Prelekcję poświęcił francuskiemu generałowi Henriemu Le Randowi, który walnie przyczynił się do ukształtowania granic II Rzeczpospolitej oraz sprzyjał interesom polskim. Generał miał ku temu wymierne środki, jako reprezentant Francji w trójosobowej komisji stworzonej przez zwycięzców I wojny światowej dla rozstrzygnięcia przynależności państwowej Górnego Śląska na drodze plebiscytu. Spotkanie zamknął dyrektor MZW Jan Książek prelekcją na temat bezpośredniego udziału mieszkańców ziemi wieluńskiej w powstaniach - ochotniczo przekroczyło granicę na Prośnie ponad 200, wielu oddało życie dla przyłączenia Śląska do II RP.