Wystawa prac Marity Benke – Gajda
W dniu 29 lutego 2020 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej miało miejsce otwarcie wystawy prac Marity Benke-Gajda "...jak jeden dzień" pod patronatem Burmistrza Wielunia.
Podczas wernisażu wystąpiła Aleksandra Płatek, uczennica I LO im. T. Kościuszki, kształcona wokalnie przez Zofię Szpikowską.

Prezentowane rzeźby ceramiczne pochodzą z różnych okresów twórczości artystki.

Marita Benke-Gajda - absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Wieluniu, studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obroniła dyplom w pracowni prof. Leszka Wajdy. Po ukończeniu studiów pracowała jako projektant wnętrz i wystaw, projektując pomieszczenia przemysłowe i użyteczności publicznej (kawiarnie, zajazdy). W późniejszych latach zajmowała się projektowaniem kominkowych form użytkowych oraz ceramiki dekoracyjnej. W 1980 roku wyjechała na pierwszy plener ceramiczny do Bolesławca i od tej pory ceramika stała się jej pasją twórczą.

Brała udział w blisko 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Hiszpania, Norwegia, Włochy, Niemcy, Anglia, Francja, Szwajcaria, Austria, Japonia, Belgia). Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Diecezjalnym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Kunstforum Piarisyten w Wiedniu oraz zbiorach TPSP w Krakowie. Obecnie pracuje na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, prowadząc Pracownię Rzeźby w Ceramice.

Wystawę można oglądać do 30 marca 2020.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 light box code videoby VisualLightBox.com v5.9