Na straży granic
W dniu 4 lutego 2020 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę "Na straży granic. Straż Graniczna II Rzeczpospolitej na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej" autorstwa dra Ksawerego Jasiaka z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Delegatura w Opolu.

Ekspozycję uzupełniają ciekawe obiekty, w tym pamiątki i fotografie ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Przemysława Buckiego (Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej).

Głównym celem wystawy jest przedstawienie fragmentu historii Straży Granicznej na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym XX w. oraz ukazanie jej roli ze szczególnym uwzględnieniem wykonywanych przez nią zadań i czynności służbowych, odzwierciedlających ówczesną sytuację w II Rzeczpospolitej.

W otwarciu wystawy udział wzięła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu, Zespołu Szkół nr 1 oraz Zespołu Szkół nr 3 im. M. Kopernika.

Wykłady wygłosili: dr Ksawery Jasiak z delegatury IPN w Opolu (Straż Graniczna w czasach II RP) oraz dyrektor MZW Jan Książek (Z dziejów Straży Granicznej w powiecie wieluńskim).

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 light box code videoby VisualLightBox.com v5.9